Max Verstappen a câştigat Marele Premiu al Germaniei de Formula 1

Max Verstappen (Red Bull) a câştigat, duminică, Marele Premiu al Germaniei, a 11-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, disputat pe circuitul de la Hockenheim, fiind urmat pe podium de Sebastian Vettel (Ferrari) şi Daniil Kviat (Toro Rosso).

28 iul. 2019, 15:13

Lewis Hamilton (Mercedes) a ocupat doar locul 11, după o ieşire de pe pistă şi un tete-a-queue. Valtteri Bottas (Mercedes) şi monegascul Charles Leclerc (Ferrari) au abandonat în urma unor ieşiri de pe pistă. Pe locul 4 a fost surprinzătorul Lance Stroll (Racing Point). Al cincilea a fost Carlos Sainz Jr, la cea mai bună clasare din acest sezon. Alexander Albon (Toro Rosso-Honda), Kimi Raikkonen şi Antonio Giovinazzi (Alfa Romeo), Romain Grosjean şi Kevin Magnussen (Haas) au completat top 10.

Max Verstappen este la a doua victorie în acest sezon, după MP al Austriei.

FERICIRE IMENSĂ în familia lui MICHAEL SCHUMCAHER. Vestea aşteptată de toată FORMULA 1

Clasament piloţi: 1. Hamilton 223, 2. Bottas 184, 3. Verstappen 162, 4. Vettel 141, 5. Leclerc 120.

Clasament constructori: 1. Mercedes 407, 2. Ferrari 243. 3. Red Bull Honda 191.