Mecanic de metrou din Bucureşti, atât de beat încât nu a mai putut pleca cu trenul de pe loc

Un mecanic de metrou a fost găsit cu o alcoolemie uriaşă în timp ce se afla comanda trenului. Bărbatul era atât de beat, încât nu a mai putut să plece cu metroul din staţie.
Loredana Brumă
03 dec. 2020, 18:40
Mecanic de metrou din Bucureşti, atât de beat încât nu a mai putut pleca cu trenul de pe loc
Un mecanic de metrou a fost găsit de călători în stare de ebrietate.

Mecanic de metrou, beat în timp ce se afla la comanda trenului. Călătorii care aşteptau plecarea metroului din staţia Dristor au devenit suspicioşi în momentul în care trenul nu mai pleca. Mai multe persoane au mers la cabină pentru a vedea ce se întâmplă, moment în care l-au observat pe mecanicul beat. Acesta nici nu se putea ţine pe picioare.

Călătorii au sesizat polţia, iar în urma alcooltestului s-a constatat că bărbatul avea o alcoolemie de 1,46 mg/l alcool pur in aerul expirat.

Bărbatul a fost condus la INML pentru probe de sânge. A fost deschis dosar penal pentru prezenţa la serviciu sub influenţa alcoolului sau alte substanţe.

Citeşte şi Tentativă de suicid la metrou. Circulaţie îngreunată pe M3

Mecanic de metrou, beat în timp ce se afla la comanda trenului. Reacţia Metrorex

Reprezentanţii metroului precizează că sunt în curs de efectuare verificările procedurale prevăzute în astfel de situaţii.

„vă informăm că sunt în curs de efectuare verificările procedurale prevăzute în astfel de situații. Acestea presupun cercetarea în funcție de circumstanțe conform prevederilor legale și aplicarea de sancțiuni conform Statutului disciplinar, al Regulamentului Intern și legislației incidente.

Mai multe informații putem furniza numai după finalizarea verificărilor care în acest moment sunt în desfășurare, neputându-ne antepronunța asupra rezultatului”, au precizat reprezentanţii Metrorex.

 

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Incendiu puternic în București! Un depozit arde ca o torță. Au fost trimise mesaje RO-Alert
Fanatik.ro
Cum i-a dat un cap în gură Miron Cozma lui Dănuț Lupu după Jiul Petroșani – Dinamo: “Cineva a vrut să mă taie! A spart ușa și a intrat peste noi în vestiar”
Capital.ro
Reguli la bloc. Termenele trecute în lege care trebuie respectate de asociația de proprietari. Ce se face la 5, 7 și 10 zile
Playtech.ro
Cum cureți rapid oale și cratițe de grăsime, chiar și în apă rece. Trucuri testate
Adevarul
Țara care solicită anularea tuturor vizelor pentru cetățenii americani, după extinderea interdicției de călătorie impuse de Trump
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Mișcare seismică într-o zonă neobișnuită din România! Ce magnitudine a avut seismul
iamsport.ro
Bölöni a dezvăluit adevăratul motiv pentru care a plecat de la naționala României: ”Sunt numit trădător și om de bani, mă doare”
MediaFlux
Pe 29 decembrie se schimbă banii! BNR a făcut anunțul despre moneda care se va lansa în România
stirilekanald.ro
Crimă șocantă de Crăciun! Un bărbat de 36 de ani, ucis într-un scandal cu peste 20 de persoane. Victima a fost lovită în zona capului de 4 persoane, inclusiv un minor de 14 ani, pe care nu îi cunoștea
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend