Medic: Nu confundaţi gripa cu simpla răceală de sezon. Pot apărea complicaţii severe şi decesul

Gripa poate fi gravă, pot apărea complicaţii severe şi decesul, mai ales la persoanele aflate în categoriile de risc, şi nu trebuie confundată cu simpla răceală de sezon, avertizează preşedintele Asociaţiei Medicilor de Familie Bucureşti-Ilfov, Sandra Alexiu.
Alina Costache
08 ian. 2019, 12:45
Medic: Nu confundaţi gripa cu simpla răceală de sezon. Pot apărea complicaţii severe şi decesul

„Nu confundaţi gripa cu simpla răceală de sezon. Afecţiunea poate fi gravă, pot apărea complicaţii severe şi decesul, mai ales la persoanele aflate în categoriile de risc”, a scris, marţi, medicul Sandra Alexiu pe pagina sa de Facebook.

Ea recomandă vaccinarea antigripală şi precizează că există două tipuri de vaccin gripal.

„Din păcate, începe în România furtuna gripală. Cazurile se înmulţesc, avem deja un deces declarat la o persoana nevaccinată, pe un teren imunodeprimat. Atingerea unui titru protector prin vaccinare durează două – trei săptămâni, aşa încât e timpul să prindeţi această şansă. Anul trecut, vârful sezonului gripei a fost în februarie. Dacă aţi tot amânat până acum, e bine să vă vaccinaţi antigripal cât mai repede. Avem la dispoziţie în România două tipuri de vaccin gripal, trivalent (cu trei tipuri de virusuri gripale) şi tetravalent (cu patru tipuri). Este o investiţie mică, dar foarte importantă pentru oricine”, susţine Sandra Alexiu.

Potrivit specialiştilor, principalele simptome şi complicaţii ale gripei sunt febră bruscă, uneori peste 40 de grade, frisoane, mialgii, conjunctivită, cefalee, dureri ale globilor oculari, lombalgii, hiperestezie cutanată, somnolenţă sau agitaţie, laringo-traheită cu tuse uscată, răguşeală, vărsături, diaree, epistaxis, bronşiolită, pneumonie, meningoencefalită, deces. Gripa se transmite prin strănut sau tuse.

O persoană a decedat din cauza gripei de la începutul sezonului rece, până pe 30 decembrie 2018 fiind confirmate 67 cazuri de gripă, informa pe 5 ianuarie Centrul Naţional de Supraveghere şi Control al Bolilor Transmisibile.

Persoana decedată este un bărbat în vârstă de 53 de ani din judeţul Galaţi, care avea condiţii medicale preexistente şi nu era vaccinat antigripal.

Până la data de 30 decembrie 2018 au fost vaccinate antigripal 1.187.159 persoane din grupele la risc, cu vaccin distribuit de Ministerul Sănătăţii.

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
O tânără din Bacău, găsită decedată, lângă o șină de cale ferată. Ar fi fost ucisă aseară. Autorul este în continuare căutat
Fanatik.ro
Mai ceva ca-n filme: clipe de groază pentru un boxer profesionist din România! Amenințat de Mafie chiar în timpul unui meci pentru titlul european: „Au sărit pe mine”. Foto și video exclusiv
Capital.ro
Monica Pop îi trezește pe români. Boala foarte des întâlnită care te poate orbi complet: Din 3 în 3 luni!
Playtech.ro
Diferența dintre cuponul roz de pensie și cuponul gri – ce ar fi bine să știe pensionarii români
Adevarul
Cum era Ceaușescu să provoace un război cu URSS. Istoria secretă a unor planuri de invazie
wowbiz.ro
Mariana Moculescu și-a făcut apariția la priveghiul lui Horia Moculescu, chiar dacă anunțase că nu va participa! Preț de câteva momente, a dat la o parte toate neînțelegerile și și-a îmbrățișat fiica
Economica.net
Noi taxe! Cât vom plăti în plus şi pentru ce
kanald.ro
Un incident periculos s-a petrecut recent pe A2! Un șofer a fost filmat în timp ce circula pe sensul opus de circulație | VIDEO
iamsport.ro
Bombă! A participat la Jocurile Olimpice și a apărut pe un site pentru adulți: 'Așa sunt cu adevărat'
MediaFlux
Radu Drăgușin se însoară și a început deja pregătirile! Unde a fost surprins cu iubita lui
stirilekanald.ro
Prima declarație oficială a clinicii unde a murit Sara, fetița de doar 2 ani. Ce s-a întâmplat, de fapt, în cabinet: "Suntem profund marcați"
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume