Medicii de familie susţin că actele adiţionale propuse de CNAS pentru luna iulie sunt nelegale

Societatea Națională de Medicina Familiei (SNMF) și Federația Națională a Patronatelor Medicilor de Familie (FNPMF) susțin că actele adiționale propuse de CNAS a fi încheiate cu furnizorii de servicii medicale pentru luna iulie sunt nelegale.
Iulian Tudor
27 iun. 2016, 10:23
Medicii de familie susţin că actele adiţionale propuse de CNAS pentru luna iulie sunt nelegale

„Prin adresa trimisă de CNAS cu nr. P4775/23.06.2016 suntem puși în situația creată artificial și fără sens juridic să încheiem un act adițional la un contract care își încetează aplicabilitatea. Vechiul Contract-cadru este valabil până la 30 iunie, iar noul Contract-cadru este valabil de la 1 iulie. Soluția legală în acest moment este ca noul Contract-cadru să devină valabil de la 1 august, iar vechiul Contract-cadru să mai fie prelungit cu o lună, până la 31 iulie. Astfel, modalitatea de contractare pe care, din păcate, Casa Națională de Asigurări de Sănătate reușește din nou să o administreze defectuos nu poate fi la nesfârșit acceptată de furnizorii de servicii medicale pentru că este lipsită de transparență, iar termenele de adoptare a Hotărârilor de Guvern care reglementează Contractele-cadru sunt distorsionate și niciodată corelate logic cu normele lor de aplicare”, susțin medicii de familie într-un comunicat remis presei.

Potrivit celor două asociații profesionale, sistemul electronic de înregistrare și evidență a asiguraților și serviciilor se blochează constant și „bulversează” munca personalului medical, fără nicio sancțiune impusă caselor de asigurări.

„Platforma de raportare a serviciilor medicale a fost deja auditată, sunt depuse încă din 2013 la Corpul de control al prim-ministrului rezultatele auditului, care reflectă grave erori de creare și implementare a sistemelor de rapoarte, propunându-se cercetarea de către DNA a speței”, susțin medicii.

Asociațiile reclamă faptul că CNAS a preluat spre analiză foarte puține dintre recomandările lor.

SNMF și FNMPF precizează că vor depune spre atenția prim-ministrului, în calitate de semnatar al Hotărârii de Guvern 432/2016, o plângere prealabilă în baza legii contenciosului administrativ privind nerespectarea transparenței decizionale de către CNAS, iar la Casele județene de asigurări se vor înregistra de către reprezentanții locali ai medicilor de familie notificări cu privire la nelegalitatea actelor adiționale încheiate cu furnizorii de servicii medicale pentru luna iulie.

Citeşte şi CASMB începe din 4 iulie procesul de contractare cu furnizorii de servicii medicale

 

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
„Cordea m-a înjurat de morți!” Cristiano Bergodi rupe tăcerea în direct cu Horia Ivanovici, după mega-scandalul de la Cluj. Exclusiv
Capital.ro
Verdictul anului pentru Călin Georgescu. Tribunalul București decide astăzi, 9 februarie
Playtech.ro
Care este starea schioarei Lindsey Vonn după căzătura horror de la Milano Cortina
Adevarul
Capcana armistițiului în Ucraina. Visul lui Zelenski versus termenul american din iunie: „Asta e lecția de care trebuie să ținem cont”
wowbiz.ro
Cine sunt victimele accidentului cumplit din Caraș-Severin. Un tată și cei doi copii ai săi au murit în impactul devastator
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Doamne, ce TRAGEDIE! Fiul celebrului artist a fost găsit MORT în... Vezi mai mult
iamsport.ro
”O firmă imensă” din România, în negocieri pentru preluarea Stelei: ”Am asistat la discuții”
MediaFlux
Lista procurorilor care candidează la șefia marilor parchete a fost publicată de MJ. Cine vrea funcții la Parchetul ÎCCJ, DNA și DIICOT. Decizia finală, în mâna lui Nicuşor Dan
stirilekanald.ro
Moartea a făcut prăpăd în Caraș-Severin. Trei persoane au murit după ce un TIR și un microbuz s-au ciocnit violent
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj