Medicul care îl îngrijește pe Papa Francisc s-a gândit să pună capăt tratamentului: „A trebuit să alegem dacă să ne oprim și să îl lăsăm să se ducă”

Medicul șef care îl îngrijește pe Papa Francisc a luat în calcul să pună capăt tratamentului pentru ca Suveranul Pontif, în vârstă de 88 de ani, să poată muri în pace.
Alina Costache
25 mart. 2025, 20:29
Medicul care îl îngrijește pe Papa Francisc s-a gândit să pună capăt tratamentului: „A trebuit să alegem dacă să ne oprim și să îl lăsăm să se ducă”
Medicul șef care se ocupă de Papa Francisc s-a gândit să-i oprească tratamentul Suveranului Pontif

Personalul medical care îl îngrijește pe Papa Francisc s-a gândit să oprească tratamentul pentru ca acesta să poată muri în pace. Suveranul Pontif a fost spitalizat cu pneumonie la ambii plămâni.

Medicul șef, Sergio Alfieri, a declarat pentru ziarul italian Corriere della Sera că momentul critic a avut loc pe 28 februarie, când Papa Francisc a avut o criză respiratorie și și-a inhalat propria vomă.

Citește și: Noi dezvăluiri în cazul furtului Coifului de aur de la Coțofenești. Tezaurul dacic ar fi fost deteriorat în timpul jafului de la muzeul din Olanda

„A trebuit să alegem dacă să ne oprim și să îl lăsăm să se ducă sau să forțăm lucrurile și să încercăm toate medicamentele și terapiile posibile, riscând foarte mult să afectăm alte organe. Și, în cele din urmă, am ales această cale”, a spus Alfieri.

Papa Francisc a fost externat

Sergio Alfieri, care a condus echipa medicală de la spitalul Gemelli din Roma, a declarat că decizia de a continua tratamentul a fost luată de Massimiliano Strappetti, asistentul Suveranului Pontif: „Încearcă totul, nu vom renunța. Asta am gândit și noi, cu toții. Și nimeni nu a renunțat”.

Papa Francisc a fost externat din spital pe 23 martie, după 38 de zile de spitalizare, cea mai lungă de la alegerea sa ca papă, în urmă cu 12 ani.

Suveranul Pontif a avut o serie de crize respiratorii în timpul spitalizării, Alfieri declarând anterior că două dintre acestea au pus viața Papei în pericol.

Citește și: Fox News, televiziunea preferată a lui Trump, a difuzat un reportaj despre românii care trec ilegal granița SUA cu câteva ore înainte de suspendarea includerii României în Visa Waiver

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Cristi Chivu, numit cetățean de onoare într-un județ reprezentativ pentru România. Decizia a fost aprobată
Capital.ro
Premiu pentru cuplurile de pensionari. Vârstnicii din România care pot încasa 500 de lei de la Primărie
Playtech.ro
Locurile din România unde poți cumpăra case foarte ieftine. Unele costă cât o mașină second-hand
Adevarul
Surpriză de la ANAF - Introduce Inteligența Artificială pentru controale. Experții avertizează: „Apar halucinații, riscul de erori e uriaș”
wowbiz.ro
Cum a reușit, de fapt, să supraviețuiască Alexandru două nopți în pădure. Tatăl micuțului dezvăluie detalii cutremurătoare
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum ar fi supraviețuit micuțul Alexandru în pădure timp de două zile! Un fost vânător a venit cu explicații
iamsport.ro
Edi Iordănescu regretă ”războiul” cu fotbalistul pe care nu l-a convocat la națională: ”I-am plătit o poliță atunci, dar acum îmi pare rău!”
MediaFlux
Certificatul RAR Auto-Pass 2026. Cum afli legal dacă o mașină are kilometrii dați înapoi
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi