Tragedie la Hollywood! Actorul Mario Van Peebles, în doliu

Melvin Van Peebles, cunoscut pentru producţii ca „Watermelon Man” şi „Sweet Sweetback’s Baadasssss Song”, a murit la vârsta de 89 de ani. Cineastul era considerat un pionier al filmului afro-american.
Filip Stan
23 sept. 2021, 09:10
Tragedie la Hollywood! Actorul Mario Van Peebles, în doliu
foto: Photofest / hollywoodreporter.com

Melvin Van Peebles a murit. Tatăl actorului şi regizorului Mario Van Peebles s-a stins marţi noapte în casa lui din Manhattan. Trecerea în nefiinţă a fost anunţată de familia cineastului.

„Într-o carieră de neegalat care s-a distins prin inovaţie neîntreruptă, curiozitate nelimitată şi compasiune spirituală, Melvin Van Peebles a lăsat o amprentă de neşters în peisajul cultural internaţional prin filmele, romanele, piesele de teatru şi muzica lui”, a fost transmis familia lui Melvin Van Peebles.

„Opera lui continuă să fie esenţială şi este sărbătorită la New York Film Festival weekendul acesta, cu proiecţia filmului său de referinţă «Sweet Sweetback’s Baadasssss Song» care împlineşte 50 de ani; cu un set Criterion Collection «Melvin Van Peebles: Essential Films», săptămâna viitoare; şi o repunere în scenă a piesei lui «Ain’t Supposed to Die a Natural Death», programată să revină pe Broadway anul viitor”,  notează sursa citată.

Melvin Van Peebles a murit. Era pionier al cinema-ului afro-american

foto: Twitter

Citeşte şi: Alexia Eram și Mario Fresh, planuri de nuntă. Cum va arăta cel mai frumos moment din viaţa celor doi

Melvin Van Peebles a murit. I-a influenţat pe Spike Lee şi John Singleton

Potrivit The Hollywood Reporter, Melvin Van Peebles era considerat a fi „naşul” cinema-ului afro-american modern. Cineastul a influenţat artişti ca Spike Lee şi John Singleton.

Originar din Chicago, Melvin Van Peebles a fost romancier, impresar de teatru, compozitor şi pictor, conform News.ro.

El a mai regizat „Don’t Play Us Cheap!” (1973), „Identity Crisis” (1989), „Bellyful” (2000), iar în 2005 a fost subiectul documentarului „How to Eat Your Watermelon in White Company (and Enjoy It)”.

Van Peebles a jucat în filme ca „O.C. and Stiggs” (1985), de Robert Atman, „Jaws: The Revenge” (1987), „Boomerang” (1992), de Reginald Hudlin, „Last Action Hero” (1993), „The Hebrew Hammer” (2003) şi „Peeples” (2013).

Citeşte şi: Rareș Bogdan a răbufnit: Îngerașii din USR au stat la masă cu răul suprem al acestei țări. E ireal! Ceva de noaptea minții!

DailyBusiness
CCR a stabilit că statul poate elimina sporurile bugetarilor fără renegocierea contractelor. Bugetarii nu au drept absolut nici la grevă!
Spynews
Un cioban a fost atacat de urs, într-o comună din Argeș. Un incident asemănător a avut loc în aceeași zonă în urmă trei zile
Bzi.ro
Piedone demască „super-ofertele” înșelătoare din Profi: Cum sunt păcăliți clienții cu promoțiile 5+1 la bere
Fanatik.ro
Vacanțe 2025. Ce despăgubiri legale trebuie să primești pentru un zbor anulat sau amânat, conform legislației UE
Capital.ro
Moneda digitală ia locul numerarului în România? Decizia oficială a fost anunțată: În 2026...
Playtech.ro
De ce este o greșeală uriașă să dai aerul condiționat la maxim ca să răcești mașina pe caniculă. Un expert dezvăluie care sunt efectele reale, de fapt
DailyBusiness
Ce categorii de persoane trebuie să plătească CASS de la 1 august. Categorii alese în proiectul Guvernului
Adevarul
Momentul șocant în care o tânără e băgată cu forța într-o mașină, în parcarea unui supermarket din Bacău. Ce a salvat-o
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Iubita lui Iustin Petrescu, dezvăluiri exclusive la Un Show Păcătos! Hara a spus cum era influencerul când l-a cunoscut și a vorbit și despre Marilu Dobrescu: "A dat în el"
Spynews
Iustin Petrescu a ajuns la tribunal, alături de iubita lui. Astăzi are loc primul termen din procesul cu Marilu Dobrescu
Evz.ro
Pâinea se va scumpi în urma noilor măsuri fiscale. Cât vom da pe alimentul de bază
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
kanald.ro
Ce sancțiune a primit șoferul de 26 de ani care a fost prins cu peste 240 km/h pe un Drum Expres. Poliția Română a reacționat printr-o postare pe Facebook
Cancan.ro
Emil Gânj este bărbatul care a ucis-o pe Anda. Poliția Română cere sprijinul populației pentru a-l găsi!
Playsport.ro
CALCUL: Cât vor plăti românii pe benzină și motorină de la 1 august, după majorarea accizelor și a TVA-ului
Capital.ro
Arafat a dat alerta. Avertisment național, după caniculă și furtuni: Poate fi o catastrofă!
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prezentatoarea TV care întoarce toate privirile la 34 de ani e fericită, după ce iubitul cu 11 ani mai mic decât ea a semnat contractul vieții
stirilekanald.ro
VIDEO Accident mortal pe aeroport. Bărbat de 35 de ani, aspirat în motorul unui avion
Atenție, posesori de carduri bancare: riscuri majore pentru conturile voastre!
MediaFlux
Crește vârsta de pensionare! Premierul Ilie Bolojan a anunțat decizia Guvernului
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Când te concediază un algoritm: inteligența artificială intră în HR și face ordine… fără inimă