MEN: 21 de proiecte de acte normative, între care trei priorităţi, se vor regăsi pe agenda de lucru în anul 2018

Ministerul Educaţiei Naţionale (MEN) a anunţat, joi, că a introdus în Planul Anual de Lucru al Guvernului pentru anul 2018 (PALG 2018) 21 de proiecte de acte normative, dintre care trei reprezintă priorităţi. Acestea vizează acordarea unui suport alimentar pentru preşcolarii şi elevii din 50 de unităţi, aprobarea Metodologiei de funcţionare a creşelor şi înfiinţarea Centrului pentru Formare Continuă în Limbile Minorităţilor Naţionale.
Alina Costache
18 ian. 2018, 18:08
MEN: 21 de proiecte de acte normative, între care trei priorităţi, se vor regăsi pe agenda de lucru în anul 2018

Potrivit MEN, dintre cele 21 de propuneri de acte normative, trei reprezintă priorităţi pentru anul 2018.

Este vorba despre Hotărârea de Guvern pentru aprobarea normelor metodologice de aplicare a prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 92/2017 privind aprobarea Programului – pilot de acordare a unui suport alimentar pentru preşcolarii şi elevii din 50 de unităţi de învăţământ preuniversitar de stat, Hotărârea de Guvern de modificare şi completare a HG 1252/2012 privind aprobarea Metodologiei de organizare şi funcţionare a creşelor şi a altor servicii de educaţie timpurie antepreşcolară şi Hotărârea de Guvern privind înfiinţarea Centrului pentru Formare Continuă în Limbile Minorităţilor Naţionale.

Celelalte 18 proiecte de acte normative ce vor fi iniţiate de MEN în acest an se numără vizează şcolarizarea în România a românilor de pretutindeni, a cetăţenilor străini şi a bursierilor statului român, aprobarea conţinutului şi formatului actelor de studii care vor fi eliberate absolvenţilor ciclului III – studii universitare de doctorat, aprobarea cifrelor de şcolarizare pentru învăţământul preuniversitar şi superior de stat în anul şcolar/universitar 2018-2019, dar şi aprobarea Metodologiei pentru ierarhizarea programelor de studii şi gruparea pe clase a universităţilor.

De asemenea, MEN îşi propune să aprobe Nomenclatorul domeniilor şi al specializărilor/programelor de studii universitare, a structurii instituţiilor de învăţământ superior pentru anul universitar 2018-2019, să stabilească domeniile şi programele de studii universitare de master acreditate şi numărul maxim de studenţi ce pot fi şcolarizaţi în anul universitar 2018 – 2019 şi să completeze legislaţia privind stimularea performanţei şcolare înalte din învăţământul preuniversitar.

MEN mai are în vedere adoptarea unor hotărări care să reglementeze salarizarea funcţiilor de conducere din învăţământul preuniversitar de stat, acordarea indemnizatiei în raport de zona geografică, participarea României la „Studiul privind îmbunătăţirea eficienţei utilizării resurselor şcolare”, dezvoltat de Organizaţia pentru Cooperare şi Dezvoltare Economică, aprobarea Strategiei privind modernizarea infrastructurii educaţionale, aprobarea Cadrului naţional al calificărilor, cu modificările şi completările ulterioare şi a Registrului Naţional al Calificărilor.

În plus, MEN vrea să stabilească norme metodologice pentru determinarea costului standard per elev/preşcolar şi stabilirea finanţării de bază a unităţilor de învăţământ pentru finanţarea cheltuielilor cu salariile, sporurile, indemnizaţiile şi alte drepturi salariale în bani, stabilite prin lege şi din sume defalcate din T.V.A.

Citeşte şi STRUCTURA ANULUI SCOLAR 2018-2019: Se modifică vacanţele şcolare. Ministerul Educaţiei face consultări publice

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
O bătrână a izbucnit în plâns, după ce Poliția Locală i-a împrăștiat fructele și legumele pe trotuar, în Sectorul 1. Imagini revoltătoare
Fanatik.ro
După U Cluj – Petrolul 2-3, Emil Boc a dat nas în nas cu adversarii în centrul orașului: „Să lase ceva bănuți în economia locală”
Capital.ro
Călin Georgescu nu renunță. Cere desecretizarea documentelor privind anularea alegerilor din 2024: „Avem dreptul să știm adevărul”
Playtech.ro
Când este următoarea eclipsă care se vede din România. Cât avem de așteptat după fenomenul din 28 august
Adevarul
Comunismul în miniatură din „Operațiunea Monstrul“. Cum a trecut comedia cu Toma Caragiu de cenzura lui Ceaușescu
wowbiz.ro
Motorina se ieftinește din nou în România! Acciza scade la 25% în perioada 1-15 septembrie
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Jurnalista Brîndușa Armanca s-a stins din viață la 72 de ani. A format generații de ziariști
iamsport.ro
Clubul din SuperLiga a confirmat interesul pentru fotbalistul Rapidului: ”Este una dintre opțiuni”
MediaFlux
Cele patru zodii lovite direct de Eclipsa parțială de Lună. Ce se întâmplă cu acești nativi
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat