Zece premii pentru echipele României la Olimpiada Internaţională de Astronomie şi Astrofizică

Cele două echipe ale României, participante la a XIII-a ediţie a Olimpiadei Internaţionale de Astronomie şi Astrofizică (Keszthely/Ungaria, 2-10 august), au reputat un succes de excepţie: zece premii, dintre care două medalii de aur, patru medalii de argint şi patru medalii de bronz.
Iulian Tudor
12 aug. 2019, 11:07
Zece premii pentru echipele României la Olimpiada Internaţională de Astronomie şi Astrofizică

Potrivit Ministerului Educaţiei Naţionale, medalia de aur şi locul I absolut la proba de Planetariu au fost obţinute de David-Corneliu Turturean (clasa a X-a/Colegiul Naţional „Ştefan cel Mare” din Suceava), scrie news.ro.

De asemenea, cu medalie de aur a fost distins şi Robert-Gabriel Păşcălău (clasa a XI-a/Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân” din Constanţa). Ambii elevi au făcut parte din echipa A.

Citeşte şi Medalie de bronz pentru România la Olimpiada Internaţională de Lingvistică 2019

Medaliile de argint au revenit următorilor elevi: Paul-Florin Rebenciuc (clasa a XI-a/ Colegiul Naţional „Ştefan cel Mare” din Suceava), George-Cristian Ardeleanu (clasa a IX-a/ Liceul Teoretic Internaţional de Informatică din Bucureşti) – echipa A, respectiv Constantin-Daniel Nicolae (clasa a XI-a/ Liceul Teoretic „Ovidius” din Constanţa) şi Theodor Iosif (clasa a XI-a/ Liceul Teoretic Internaţional de Informatică din Bucureşti) – echipa B.

Vlad Roşca (clasa a XII-a/Liceul Teoretic Internaţional de Informatică din Bucureşti) – echipa A, alături de Daria Teodora Hărăbor (clasa a X-a/ Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri” din Galaţi), Flavia-Cristiana Pascal (clasa a X-a/ Colegiul Naţional „Petru Rareş” din Piatra Neamţ) şi Mihai Vasile (clasa a XI-a/ Liceul Teoretic Internaţional de Informatică din Bucureşti – echipa B, şi-au adjudecat medaliile de bronz.

Echipele României au fost coordonate şi însoţite de lector universitar dr. Cristian Pîrghie (Universitatea „Ştefan cel Mare” din Suceava), prof. Victor Păunescu (Liceul Tehnologic Dacia din Bucureşti) şi prof. dr. Petru Crăciun (inspector de specialitate – Inspectoratul Şcolar Judeţean Suceava).

Competiţia a reunit peste 200 de concurenţi din 44 de ţări.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
Dezvăluiri. Cine l-a influențat, de fapt, pe Valentin Ceaușescu să scoată Steaua de pe teren din finala Cupei României cu Dinamo, din 1988
Capital.ro
Doliu în sportul românesc. A murit un mare fost fotbalist al primei divizii. Nu va fi uitat: Odihnească-se în pace!
Playtech.ro
Ce este interzis să faci în Ajun de Crăciun 2025 ca să nu alungi norocul din casă. Tradiții și obiceiuri pe care este bine să le respecți pe 24 decembrie
Adevarul
Epstein îi scria medicului abuzator al gimnastelor SUA despre „dragostea” lui Trump pentru fetele tinere: „Îi plăcea să pună mâna”
wowbiz.ro
Ce a apărut în locul in care Mălina Guler și-a dat ultima suflare. Ipoteze șocante circulă pe internet: „Ar fi căzut 15-20 de persoane din acel bloc… au mai murit 3”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
EXCLUSIV Ce fel de mâncare tradițională gătește Denise Rifai de Crăciun. Îndrăgita vedetă ne-a dezvăluit planurile pe care le are de sărbători
iamsport.ro
Loți Boloni a numit cei doi supercampioni care au schimbat sportul românesc. ”Nu Gică Hagi!”
MediaFlux
Colindele de Crăciun. Când au luat naștere și ce semnificație au
stirilekanald.ro
Rusia anulează acordul militar cu România. Schimbare majoră care declanșează alerta în NATO
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend