Mercator a fost cumpărat pentru 1,3 miliarde de euro

Agrokor, cea mai mare companie privată din Croaţia, a ajuns la un acord privind achiziţionarea Mercator, cel mai mare retailer din Slovenia, pentru 1,3 miliarde de euro (1,8 miliarde de dolari), fiind cea mai mare preluare din Balcani, transmite Bloomberg.
Alina Costache
26 iun. 2014, 13:19
Mercator a fost cumpărat pentru 1,3 miliarde de euro

Creditorii sloveni Nova Ljubljanska Banka şi Nova Kreditna Banka Maribor sunt printre cei 12 investitori din Slovenia care vând participaţia de 53% în tranzacţia care se va semna vineri, a anunţat Pivovarna Lasko, cel mai mare investitor al Mercator.

Acordul încheie perioada îndelungată în care Agrokor a încercat să creeze cel mai mare retailer din Europa Centraă şi de Est, excluzând Rusia. De asemenea, tranzacţia va întări băncile slovace, care anul trecut au primit ajutor de stat în valoare de 3,2 miliarde de euro.

‘În sfârşit acest acord este realizat, el reprezintă un semnal extrem de pozitiv nu numai pentru tranzacţiile corporate ci şi sub aspect politic. În trecut a existat o opoziţie politică la acest acord, deci investitorii ar trebui să fie acum încurajaţi să caute alte oferte de privatizare în Slovenia’, a declarat analistul Gunter Deuber, de la Raiffeisen Bank International AG.

Joi, la bursa de la Ljubljana, acţiunile Mercator au urcat cu 5,8%, la 81,40 euro, cel mai ridicat nivel din ianuarie. În ultimele 12 luni, titlurile companiei au scăzut cu 25%, evaluând Mercador la 301 milioane de euro, conform datelor Bloomberg.

Tranzacţia a primit aprobarea autorităţilor de reglementare din Slovenia, Croaţia şi Serbia.

La sfârşitul lui 2013, Mercator avea 22.603 de angajaţi şi opera aproximativ 1.600 de magazine în regiunea Balcanilor. Veniturile au scăzut cu 5% în primul trimestru din 2014, la 625 milioane de euro după ce Mercator s-a retras din Bulgaria.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
O bătrână a izbucnit în plâns, după ce Poliția Locală i-a împrăștiat fructele și legumele pe trotuar, în Sectorul 1. Imagini revoltătoare
Fanatik.ro
Gigi Becali i-a anunțat în direct plecarea lui Florin Tănase de la FCSB! Fanatik a aflat echipa: „Se transferă acolo”. Update exclusiv
Capital.ro
Se trece la poprirea conturilor bancare. Măsura îi vizează atât pe cetățeni, cât și firmele. Cine sunt cei vizați
Playtech.ro
Ce înseamnă când aplicația meteo arată „calitatea aerului nesănătoasă”. Când ar trebui să eviți să stai afară
Adevarul
Sfârșit de vară cu delicii demențiale în bucătărie. Trei rețete românești de final de sezon care te fac „să lingi cratița și pe dosul afumat”
wowbiz.ro
Ea este doctorița moartă în accidentul din Târgu Jiu! Traversa strada atunci când a fost lovită de o mașină
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Jurnalista Brîndușa Armanca s-a stins din viață la 72 de ani. A format generații de ziariști
iamsport.ro
Schimbare istorică. Ion Țiriac: 'E trist că și la vârsta mea trebuie să fiu aici'
MediaFlux
500 de lei pentru rechizite în anul școlar 2026-2027. Când se depune cererea pentru preșcolari și elevi
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat