Merkel respinge ideea reformării zonei Euro avansată de Macron

Cancelarul german Angela Merkel a declarat duminică, la postul de televiziune ARD, că se opune uneia dintre ideile majore de reformare a zonei euro lansate de preşedintele francez Emmanuel Macron, ce prevede dotarea acesteia cu un important buget de investiţii.
Filip Stan
11 iun. 2018, 07:10
Merkel respinge ideea reformării zonei Euro avansată de Macron

‘Nu spun că nu se va obţine nimic din ceea ce vrea’, a afirmat Angela Merkel la televiziunea germană, menţionând că preşedintele francez a făcut propuneri ‘despre care ştie de multă vreme că nu sunt cele bune, în opinia mea’. Cancelarul german a insistat în special asupra ideii lui Macron ‘de a se investi 1 sau 2% din PIB din zona euro’, ceea ce înseamnă sute de miliarde de euro, potrivit Agerpres.

Într-un interviu acordat acordat săptămâna trecută, dna Merkel a fost de acord cu un buget ‘limitat’ la câteva zeci de miliarde, în contextul în care Germania se teme în primul rând de o mutualizare a datoriilor statelor din zona euro.

Parisul şi Berlinul încearcă să finalizeze, la consiliul de miniştri franco-german din 19 iunie, propuneri comune de reformare a zonei euro, înaintea summitului european programat zece zile mai târziu. Ele rămân ‘determinate’ să găsească rapid un compromis privind reforma zonei euro, a declarat duminică pentru AFP o sursă guvernamentală franceză, potrivit Agerpres.

Un alt dosar important de reforme în perspectiva summitului UE, potrivit lui Merkel, ar fi necesitatea unei politici de azil comune şi a împărţirii poverii imigranţilor. Dacă vrem să acţionăm împreună, atunci avem nevoie de un standard comun de azil şi, dacă vrem să întărim libertatea de circulaţie, atunci ne trebuie un sistem adevărat de pază a frontierelor’, a arătat Angela Merkel. ‘Îmi voi folosi toate forţele în această direcţie, pentru că, altfel, Europa este ameninţată’, a mai spus şefa guvernului german.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
”Shakira e regina absolută!”. Fotbalistul Generației de Aur, categoric după ceremonia de deschidere a Campionatului Mondial 2026
Capital.ro
Schimbare majoră pentru șoferi din iulie 2026. Toate mașinile vor fi obligate să aibă aceste sisteme
Playtech.ro
Cât costă un plin după ultima ieftinire a carburanților. Prețurile din București, Cluj, Iași și Constanța
Adevarul
Alertă în spațiul aerian al Ungariei. Avion de pasageri interceptat la solicitarea NATO, după ce a întrerupt comunicațiile
wowbiz.ro
Emil Gânj, condamnat definitiv la închisoare pe viață! Avocatul familiei victimei: „Despăgubirile vor fi imputate statului roman”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS O mașină a fost cuprinsă de foc în parcarea unui bloc din Iași. Pompierii intervin de urgență
iamsport.ro
Un fost antrenor din SuperLiga, bătut în vestiar după ce i-a făcut avansuri unui jucător: 'Mi-a zis că este adevărat'
MediaFlux
Se dau pensiile pe card. La ce oră sunt alimentate conturile pensionarilor
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți