Mesajul SRI de 8 martie, ziua internațională a femeii: „ADMITEM, câteodată ele află primele”

Serviciul Român de Informații a trecut în revistă ziua internațională a femeii în stilul caracteristic, printr-un mesaj pe pagina de Facebook.
Alina Costache
08 mart. 2018, 10:47
Mesajul SRI de 8 martie, ziua internațională a femeii:

Mesajul SRI de 8 martie. „ADMITEM, câteodată ele află primele”, este mesajul cu mai multe înțelesuri postat de SRI pe pagina de Facebook, de 8 martie, însoțit de sigla instituției.

Serviciul Român de Informații și-a obișnuit comunitatea de pe rețelele de socializare cu mesaje inedite și postări care îi iau pe oameni prin surprindere. De 1 martie, SRI a venit cu o nouă fotografie haioasă, iar umorul este apreciat printre cei care urmăresc pagina.

”Nu mai sunt acoperiți”, au scris cei de la SRI pe o fotografie cu ”vestitorii primăverii”, ghioceii, încercând să facă o legătură haioasă și ușor ironică între ghioceii care se scutură de nea primăvara și obiectul muncii instituției și al agenților ei. Gluma, dar și fotografia au fost extrem de apreciate.

Cel mai recent mesaj în acest stil al SRI a fost de Crăciun. Atunci Serviciul Român de Informații le-a transmis românilor sărbători fericite în codul Morse.

Ziua Internațională a Femeilor a luat naștere în urma unui protest al muncitoarelor care au cerut reducerea zilei de muncă, salarii mai mari și condiții mai bune de muncă. Se întâmpla în 8 martie 1857.

În unele țări, ziua de 8 martie și-a pierdut din semnificația istorică și politică și este doar un prilej pentru ca oamenii să își exprime dragostea și aprecierea față de femeile din viețile lor.

Însă Organizația Națiunilor Unite și ONG-urile feministe atrag atenția că această zi ar trebui să amintească de greutățile sociale și economice cu care femeile din întreaga lume se confruntă zi de zi. 

Mesajul MApN de 8 Martie:

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Materiile la care David Popovici nu a excelent la școală. Ce au făcut profesorii pentru campionul olimpic
Capital.ro
Criza lovește puternic industria auto: mii de angajați, vizați de restructurări
Playtech.ro
6 plaje mai puțin cunoscute din Grecia recomandate de românii care le-au descoperit. Alternative la Thassos, Lefkada și Zakynthos
Adevarul
Invazia „Buha gamma” în București. Când va scăpa Capitala de fluturii care au ocupat blocurile și spațiile verzi
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Foc dezastruos la un hotel din Republica Dominicană! O femeie și-a pierdut viața și alți 1.700 de turiști au fost evacuați
iamsport.ro
Scandalul-monstru din vestiarul României la CM 1994. Gică Popescu și-ar fi ”trimis” un coleg acasă, după conflictul cu secundul: ”Te-am făcut mare antrenor, vezi-ți de treaba ta!”
MediaFlux
Horoscop de weekend 20-21 iunie. Ce rezervă astrele pentru fiecare nativ
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?