Meseria din România cu salarii de 2.000-3.000 de euro. Deși nu ai nevoie de studii, doar 100 de oameni o practică

O meserie nerecunoscută din România poate aduce salarii de 2.000-3.000 de euro pe lună. Nu este nevoie de studii și poate fi învățată de oricine.
Filip Stan
08 oct. 2024, 20:50
Meseria din România cu salarii de 2.000-3.000 de euro. Deși nu ai nevoie de studii, doar 100 de oameni o practică

În România, meseria de arborist este la tot mai mare căutare. Arboristul se urcă pe copaci și îi taie, fiind veritabili experți ai copacilor. Sunt doar 100 de arboriști în toată țara, care au salarii între 2.000 și 3.000 de euro, ele ajungând la suma de 10.000 de euro pe lună.

Ce înseamnă să fii arborist în România

Știrile ProTV au vizitat concursul de arboriști care a avut loc în acest week-end, la Timiș. Experții arboriști au concurat în diferite intervenții la înălțime și și-au arătat viteza, îndemânarea și tehnica pe care o au. Ei au folosit echipamente speciale și nu le-a fost atât de ușor, având în vedere înălțimile mari. Aceștia au trebuit să urce până în vârful copacilor pe coardă sau să lege noduri de siguranță.

Citește și : Cine e Andrei, tânărul farmacist care s-a sinucis din cauza datoriilor. „Drum lin către stele”

Costin Iordache, arborist de peste 6 ani, a oferit informații importante legate de meseria de arborism și a spus care sunt riscurile și beneficiile. Ca fost alpinist, el a precizat următoarele : „Între meseriile de alpinism, este cea mai periculoasă. Drujba și coarda nu prea merg bine împreună, dar, practicată corect, poate duce la o carieră lungă.”

Arboriștii au început să ia demersuri serioase pentru ca meseria de arborist să fie recunoscută, oficial, în România, deoarece acest lucru nu se întâmplă în prezent. Ei susțin că există o necesitate tot mai mare de arboriști, mai ales la orașe. Radu Miclea, organizatorul competiției, avea să declare următoarele : „Mulți presupun că suntem niște maimuțe cu drujba în mână, ceea ce este fals. Rolul nostru este să întreținem arborii în mediul urban și este o necesitate tot mai mare.”

Citește și : Băncile din România nu mai au cui să dea credite! Ce au făcut cu zeci de miliarde

Salariile sunt foarte atractive pentru cei ce doresc să devină arboriști, deoarece variază între 2.000 și 3.000 de euro pe lună în România și ajung la aproape 10.000 de euro în occident.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Femeie, moartă în frig după ce a fost bătută și dată afară din casă de concubin. Avea 36 de ani
Fanatik.ro
Ladislau Boloni riscă să fie, din nou, pus la zid. Legendarul antrenor ține la loc de cinste semnătura lui Nicolae Ceaușescu
Capital.ro
Ultima dorință a lui Traian Băsescu. Ce își dorește fostul președinte al României
Playtech.ro
Cum se împarte o locuință între frați vitregi: ce spune legea
Adevarul
Afacerea Ceaușescu - Caldera: petrol venezuelean contra produse românești. Ce l-au întrebat jurnaliștii pe dictatorul român
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
De necrezut cu cine s-a afișat Dorobanțu după ce a câștigat Marea Finală a sezonului 4 „Casa Iubirii”! Nimeni nu se aștepta să-i vadă împreună
iamsport.ro
Jose Mourinho, omenit cu ”folcloriste” la București. ”Crăciunescu deschidea porțile peste tot”
MediaFlux
Fetița căzută în lacul din parcul Nicolae Romanescu din Craiova, salvată de un cetățean din India! Olguţa Vasilescu spune că va primi titlul de cetăţean de onoare
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend