Meteorologii Accuweather au actualizat prognoza pentru sfârşitul verii şi începutul toamnei. Când va ploua în Capitală şi cum va fi vremea în prima zi de şcoală

Două weekenduri ne mai despart de toamna calendaristică. Meteorologii Accuweather prognozează, însă, că toamna se va mai lăsa aşteptată câteva săptămâni. Temperaturile vor începe să scadă semnificativ abia în a doua parte a lunii septembrie.
Alina Costache
23 aug. 2024, 16:25
Meteorologii Accuweather au actualizat prognoza pentru sfârşitul verii şi începutul toamnei. Când va ploua în Capitală şi cum va fi vremea în prima zi de şcoală

Potrivit prognozei Accuweather, în ultima săptămână de vară temperaturile caniculare se vor menţine.

Prognoza Accuweather: când va ploua în Capitală

Abia după 15 septembrie se va înregistra o scădere vertiginoasă a valorilor termice, iar pe 19 septembrie, în Capitală se va înregistra prima ploaie de toamnă autentică.

Temperaturile vor începe să scadă din săptămâna 9-15 septembrie, dar o scădere mai accelerată va avea loc după această dată.

Citeste si Inversiune termică. ANM anunţă un ciclon cu ploi torenţiale, grindină şi vijelii cu putere de uragan în orele următoare

Cum va fi vremea în prima zi de şcoală

Pe 9 septembrie, în prima zi de şcoală, elevii se vor putea bucura de ultimele raze de soare ceva mai puternice din acest an. În această zi, temperaturile se vor situa între 16 şi 27 de grade.

În weekendul 14-15 septembrie, se vor semnala averse de ploaie în mai multe regiuni.

Accuweather

Meteorologii Accuweather au actualizat prognoza pentru luna septembrie

Oricum, şi în a doua parte a lunii septembrie, mediile valorilor termice se vor situa peste cele specifice pentru această perioadă în toate regiunile. Cantităţile de precipitaţii vor fi în general apropiate de cele normale pentru acest interval în majoritatea regiunilor, posibil uşor deficitare în cele sud-vestice.

În săptămâna 16 – 23 septembrie, mediile temperaturilor se vor situa uşor peste cele normale pentru aceast interval în toată ţara. Cantităţile de precipitaţii se vor situa în jurul celor normale pentru această săptămână în cea mai mare parte a ţării.

Ultima săptămână de vară vine cu maxime de 38 de grade

La începutul săptămânii viitoare, valul de cãldurã va persista, iar în sud şi în est se va intensifica uşor. În Muntenia, Oltenia, Dobrogea continentală și în Moldova va fi caniculã şi disconfort termic ridicat.

Citeste si Un ciclon va provoca furtuni violente după canicula care sufocă România. A fost emis un cod roșu de ploi torențiale

Temperaturile maxime se vor încadra între 33 şi 38 de grade şi cele minime vor fi cuprinse între 15 şi 25 de grade, cu valori mai mici în depresiuni. Cerul va fi variabil, iar averse slabe şi descãrcãri electrice se vor semnala dupã-amiaza pe spaţii mici, în special la munte.

Vântul va sufla slab şi moderat, local şi temporar cu uşoare intensificãri în sud-sud-est şi zona montanã înaltã„, spun specialiștii de la ANM.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Cristiano Ronaldo și-a luat mașină în valoare de peste 1 milion de euro. Ce preferințe a avut fotbalistul
Capital.ro
Se pune poprire pe conturi și salariu. Banca transmite notificări și dă termen de 30 de zile. Românii care trebuie să achite banii de urgență
Playtech.ro
Ce reprezintă stelele unui hotel. Diferenţele clare între o cazare de trei şi patru stele
Adevarul
Cât de mare a riscul ca europenii să intre în război cu Iran: „Trebuie acoperire aeriană, portavioanele vor fi cele ale francezilor și britanicilor”
wowbiz.ro
Ultimele detalii despre starea de sănătate a lui Dan Petrescu! Va reveni sau nu antrenorul pe banca tehnică: „O perioadă foarte dificilă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS A fost prins bărbatul suspectat că i-a luat viața fetei de 18 ani găsită pe un câmp din Bihor. Acesta se ascundea într-un lan de rapiță
iamsport.ro
Cristi Chivu, sfătuit să plece de la Inter Milano: ”Eu așa aș face!”. Ce echipă ar fi ideală pentru antrenorul român
MediaFlux
Documente secrete despre OZN-uri. Departamentul de Război al SUA a făcut publice imagini și relatări spectaculoase FOTO
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi