METEOROLOGII AVERTIZEAZĂ: Vreme călduroasă în Bucureşti şi pe litoral, cu grad ridicat de UMEZEALĂ

Meteorologii avertizează că sâmbătă, în Bucureşti şi în Dobrogea, a fost depăşit pragul critic de disconfort termic, temperatura resimţită ridicându-se la 37-38 de grade Celsius.
Ionela Marcu
26 iul. 2014, 12:31
METEOROLOGII AVERTIZEAZĂ: Vreme călduroasă în Bucureşti şi pe litoral, cu grad ridicat de UMEZEALĂ

Gabriela Băncilă, meteorolog ANM, a declarat la România TV că vremea este sâmbătă după-amiază deosebit de caldă, iar pragul de umezeală este foarte ridicat în unele zone, depăşind valoarea critică de 80 de unităţi.

„În momentul de faţă, vremea călduroasă se resimte din plin în partea de est şi de sud a ţării, în special în zonele de câmpie din zona Oltenia şi Muntenia, dar şi Moldova şi Dobrogea.  Destul de cald este şi în Vest. În extremitatea vestică şi nord-vestică, valorile termice au urcat până la 30 de grade. Gradul de umezeală în aer este mai mare în regiunile extracarpatice, motiv pentru care în zona Dobrogei deja s-a atins gradul critic de 80 al indicelui de confort termic, şi pe zone restrânse a fost depăşit uşor”, a declarat Gabriela Băncilă.

Meteorologul a precizat că, la umbră, temperaturile ajung în cursul după-amiezii la 30-32 de grade.

„La gradul de umezeală din aer, putem vorbi despre valori termice resimţite spre 37-38 grade, este şi cazul Capitalei. În zona litoralului, unde temperaturile sunt undeva la 27 de grade, dat fiind că umezeala este mai ridicată, temperatura resimţită de către cei care se află pe plajă este undeva spre 36-37 de grade, a precizat Gabriela Băncilă.

CITEŞTE şi COD GALBEN de FURTUNI. Vezi zonele vizate UPDATE

 

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Emilia Ghinescu și iubitul ei, Viorel, au aniversat un an de relație. Imagini superbe cu cei doi
Fanatik.ro
Câți bani a luat, de fapt, Spania pentru titlul mondial! Suma este fabuloasă
Capital.ro
Cod rutier 2026. Decizie definitivă privind radarele. Câte secunde trebuie să fii înregistrat ca să primești amendă
Playtech.ro
Greșeli pentru care poți rămâne fără permis de conducere în Grecia. O simplă parcare l-a lăsat pe un român fără dreptul de a conduce timp de două luni
Adevarul
Cele două Românii din 2026. Suma ireală cu care trăiește o familie cu copil, în timp ce un singur om cheltuie 55.000 lei lunar. „Cum e posibil?”
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lucia și Constantin sunt cei doi soți care și-au pierdut viața în urma accidentului din Grecia, alături de bebelușul lor. Fiica de 8 ani este în stare critică
iamsport.ro
Ofertă de 8 milioane de euro pentru CFR Cluj! Cine vrea să cumpere clubul. Reacția conducerii
MediaFlux
Ce e interzis să faci pe 20 iulie! Sărbătoare mare în calendarul ortodox
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România