Mexicul va relua discuţiile cu Wshingtonul privind dreptul de azil al migranţilor ilegali

Mexicul este pregătit să reia discuţiile cu Washingtonul asupra dreptului de azil dacă fluxul de migranţi ilegali care se îndreaptă spre Statele Unite nu se diminuează, a anunţat luni ministrul de externe mexican Marcelo Ebrard.
Filip Stan
10 iun. 2019, 16:16
Mexicul va relua discuţiile cu Wshingtonul privind dreptul de azil al migranţilor ilegali

În cursul negocierilor de săptămâna trecută cu Washingtonul, a indicat ministrul, Mexicul a refuzat ca migranţii prezenţi pe teritoriul mexican şi care doresc să solicite azil în Statele Unite să o facă în Mexic. Reprezentanţii Mexicului au acceptat totuşi să reexamineze această problemă în termen de 45 de zile.

Aceste declaraţii intervin în timp ce preşedintele american Donald Trump a indicat luni într-o postare pe Twitter că o parte a acordului, pe care nu a specificat-o, ar necesita aprobarea Congresului mexican şi că ‘dacă dintr-un motiv oarecare, nu este aprobată, tarifele (vamale) vor fi restabilite’, potrivit Agerpres.

Vineri seara, la finalul mai multor zile de negocieri intense, Washingtonul şi Ciudad de Mexico au ajuns la un acord asupra imigraţiei, aşa cum şi-a dorit Donald Trump, care ameninţase să impună taxe vamale la toate produsele importate din Mexic în SUA, potrivit Agerpres.

Preşedintele american ameninţase că va impune taxe de 5% începând de luni, iar apoi le va majora cu 5 procente lunar, pentru a ajunge la 25% în octombrie, ignorând avertismentele cercurilor economice americane şi mexicane.

Declaraţia comună a celor două ţări, făcută vineri după convenirea acordului, menţionează ‘măsuri fără precedent’ luate de Mexic, inclusiv desfăşurarea Gărzii Naţionale, precum şi acţiuni împotriva reţelelor de traficanţi, de transport şi de finanţare a imigraţiei ilegale.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Prințesa de Aur își vinde apartamentul. Cum arată locuința din Pitești a cântăreței | FOTO
Fanatik.ro
Președintele din SuperLiga care vrea să renunțe la fotbal și să intre în politică: „Mă gândesc serios”
Capital.ro
Cum se solicită pensia pentru limită de vârstă dacă ați lucrat în mai multe state din UE. Reguli privind calculul, plata și condițiile de acordare
Playtech.ro
Cât curent consumă românii anual. Tabelul care arată cifrele exacte, stăm prost faţă de restul Europei
Adevarul
Inteligența artificială transformă departamentele de resurse umane. Milioane de locuri de muncă ar putea fi afectate
wowbiz.ro
Detalii halucinante în cazul bărbatului găsit îngropat într-o curte din Botoșani! Marinel a fost înjunghiat în inimă, iar concubina lui se numără printre suspecți
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un băiat de 13 ani și-a pierdut viața după ce a mâncat o bucată de brânză contaminată cu E. coli
iamsport.ro
Adrian Ilie a dat lovitura! Afacerea care i-a adus mai mulți bani decât contractele din fotbal
MediaFlux
Se pregătește suspendarea lui Nicușor Dan. Anunț oficial
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România