Michael Flynn, fostul consilier al lui Donald Trump, ştia că să minţi FBI este un delict

Fostul consilier pe probleme de securitate al preşedintelui Donald Trump, Michael Flynn, a declarat marţi că ştia că este un delict să minţi FBI, menţinându-şi totodată decizia de a pleda vinovat în această speţă disjunsă din ancheta privind complicitatea dintre echipa de campanie a lui Donald Trump şi Rusia în timpul alegerilor prezidenţiale din SUA din 2016, informează Reuters.
Iulian Tudor
18 dec. 2018, 18:52
Michael Flynn, fostul consilier al lui Donald Trump, ştia că să minţi FBI este un delict

Judecătorul districtual Emmet Sullivan a avut o atitudine dură la adresa lui Flynn, despre care a spus că ”fără îndoială” şi-a vândut ţara, şi pe care l-a avertizat că riscă să fie condamnat la închisoare şi i-a oferit şansa să obţină o amânare a sentinţei. ”Nu-mi ascund dezgustul, dispreţul pentru acest delict”, a declarat Sullivan, remarcând faptul că Flynn i-a minţit pe oficialii de la Casa Albă care, la rândul lor, au minţit populaţia, potrivit Agerpres.

”Fără îndoială, acest lucru subminează tot ceea ce reprezintă steagul acela”, a adăugat judecătorul, referindu-se la drapelul american. ”Fără îndoială, v-aţi vândut ţara”, a mai spus judecătorul Sullivan.

Michael Flynn a pledat vinovat în decembrie 2017 la acuzaţia că a minţit FBI, îndeosebi în ceea ce priveşte conversaţiile sale cu ambasadorul Rusiei în SUA de la acea vreme, Serghei Kisliak. De asemenea, el a acceptat să coopereze cu justiţia.

Într-un document trimis instanţei, un consultant juridic al lui Flynn a remarcat că fostul consilier nu a fost avertizat, în timpul unei discuţii cu agenţi ai FBI, că a minţi Biroul Federal de Investigaţii reprezintă un delict, dar un avocat al lui Michael Flynn a declarat tribunalului marţi în timpul audierii pentru stabilirea sentinţei lui Flynn că generalul în retragere nu a fost prins în capcană, potrivit Agerpres.

Procurorul special care răspunde de ancheta privind amestecul Rusiei în alegerile prezidenţiale din SUA, Robert Mueller, a recomandat săptămâna trecută o pedeapsă fără detenţie pentru Michael Flynn, invocând ”ajutorul substanţial” acordat de acesta în cadrul investigaţiilor şi cariera lui Flynn în cadrul armatei.

DailyBusiness
România are peste 3,5 milioane de elevi și studenți, dar numărul absolvenților scade
Spynews
Zodiile care vor avea parte de o săptămână excepțională. Norocul le surâde între 6 și 12 iulie
Fanatik.ro
Ce a făcut Assad Al-Hamlawi în vacanță. A riscat o accidentare gravă! Imaginile care i-au speriat pe fanii Universității Craiova. Video
Capital.ro
Doliu în cultura românească. A murit Constantin Mircea Pătrașcu, unul dintre cei mai importanți specialiști ai Muzeului Satului
Playtech.ro
Fenomen unic în Europa. Stațiunea din România unde oamenii intră de bunăvoie în „vulcani reci”
Adevarul
De ce arborii plantați de China în cadrul amplului program de reîmpădurire cresc cu 66% mai repede decât pădurile naturale?
wowbiz.ro
Armin Nicoară, filmat în timp ce încerca să sărute o altă femeie! Saxofonistul s-a ales cu un val de critici: „Să îți fie jenă!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un tată și-a pierdut fiul de 11 ani, după ce mașina în care se aflau s-a răsturnat în Mehedinți. Bărbatul este în stare gravă
iamsport.ro
Un club de tradiție urmează să intre în faliment! Cine îi ia locul în campionat: ”Ea e moartă, la revedere, noua echipă e deja înscrisă!”
MediaFlux
Anunțul zilei de la Ministerul Muncii! Sunt vizate contractele individuale de muncă
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?