Mihaela Buzărnescu îşi continuă ascensiunea în topul WTA. S-a calificat în optimi la Budapesta

Mihaela Buzărnescu s-a calificat, marţi, în optimile de finală ale turneului WTA de la Budapesta, dotat cu premii totale de 226.750 dolari, prin victoria cu 7-6 (5), 6-1 în faţa spaniolei Lara Arruabarrena Vecino.
Filip Stan
20 feb. 2018, 12:20
Mihaela Buzărnescu îşi continuă ascensiunea în topul WTA. S-a calificat în optimi la Budapesta

Mihaela Buzărnescu (29 ani, 39 WTA), a cincea favorită a turneului, s-a impus după o oră şi 48 de minute, la capătul unui meci destul de disputat, în ciuda unui set secund adjudecat clar.

Românca a deţinut controlul şi în primul set, în care a avut 3-1 şi 4-2, apoi a fost egalată, 4-4, a ratat trei mingi de set la 5-4, după care situaţia s-a răsturnat şi iberica a condus cu 6-5. Buzărnescu a reuşit un break salvator şi a trimis meciul în tiebreak, unde a avut 2-0, 3-1 şi 6-2, pentru a încheia cu 7-5. Mihaela a început cu break actul secund, dar apoi şi-a pierdut serviciul. Apoi, Buzărnescu nu a mai cedat niciun ghem şi a încheiat cu 6-1.

Mihaela Buzărnescu a avut 5 aşi, dar a comis şi 4 duble greşeli, având nu mai puţin de 18 oportunităţi de break (6 transformate) în timp ce Arruabarrena (25 ani, 82 WTA) a avut 3 aşi şi 3 duble greşeli.

În urma acestei victorii, Buzărnescu urcă un loc în ierarhia WTA, pe 38, cea mai înaltă poziţie a carierei. Chiar deasupra sa se află rusoaica Ekaterina Makarova, pe care Simona Halep a învins-o săptămâna trecută, în turul doi la Doha.

Românca are acum 2-1 în meciurile directe cu Lara Arruabarrena, pe care a mai învins-o în 2010, la un turneu ITF la Madrid, cu 6-3, 6-1, în sferturi. Arruabarrena învinsese în 2009, la Koksijde (Belgia, ITF), cu 4-6, 6-2, 6-2, în primul tur.

Buzărnescu şi-a asigurat un cec de 3.400 dolari şi 30 de puncte WTA, iar în optimi o va înfrunta pe belgianca Alison van Uytvanck (23 ani, 80 WTA). Singura confruntare s-a încheiat cu victoria reprezentantei noastre, anul trecut, în finala turneului ITF de la Poitiers (Franţa, 100.000 dolari), cu 6-4, 6-2.

Pe tabloul principal de simplu la Budapesta se mai află Sorana Cîrstea, care o va întâlni marţi pe Viktoria Kuzmova (Slovacia), şi Monica Niculescu (adversară Kirsten Flipkens, miercuri). La dublu, Buzărnescu va juca alături de Irina Maria Bara.

DailyBusiness
Republica Moldova avansează spre aderarea la UE. Au fost deschise noi capitole de negociere
Spynews
Ce a pățit Gabriela Cristea în urma tratamentului pentru slăbit pe care l-a urmat. Prezentatoarea TV a pus punctul pe „i”
Fanatik.ro
Ce au pățit doi suporteri spanioli înainte de meciul naționalei lor de la Cupa Mondială. Au fost găsiți în lacrimi la intrarea în stadion
Capital.ro
Escrocheriile continuă să facă victime. Noi cazuri de fraudă telefonică au provocat un prejudiciu de peste 1.000.000 de lei
Playtech.ro
Harta salariilor din România. Unde se câștigă cel mai bine în țară. Domeniile cu salarii de peste 13.000 de lei și cele cu cele mai mici venituri
Adevarul
Tot mai mulți români cer băncilor înapoi comisioanele și dobânzile. Cum îți poți recupera banii fără proces
wowbiz.ro
Cum arată fiul Mădălinei Manole la 17 ani! Fratele regretatei artiste a publicat o fotografie în premieră cu Petru Mircea Jr.
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Prima reacție a lui Nicușor Dan, după ce un român a sfârșit în clădirea cuprinsă de foc, din centrul Bruxellesului
iamsport.ro
Radu Banciu, uluit de un fotbalist din SuperLiga: ”Genial! Cel mai mare din istorie”
MediaFlux
Anunțul Rusiei privind un posibil atac în țările baltice. Omul lui Putin dezvăluie strategia Moscovei
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?