Mihaela Buzărnescu, start excelent în sezonul american. S-a calificat în sferturi la San Jose

Mihaela Buzărnescu, locul 24 WTA şi cap de serie numărul 5, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier de la San Jose, după ce a învins-o, joi, cu scorul cu 7-5, 2-6, 6-1, pe americanca de 16 ani, Amanda Anisimova, locul 198 WTA, venită din calificări.

02 aug. 2018, 20:09

Mihaela Buzărnescu şi-a complicat singură partida printr-o evoluţie oscilantă. Ea a revenit în primul set după ce a fost condusă cu 5-3, impunându-se cu 7-5. În setul secund a avut 2-0, dar a pierdut apoi şase ghemuri la rând şi setul. Buzărnescu a câştigat cu 6-1 decisivul şi s-a calificat în sferturi, după un meci de o oră şi 46 de minute de joc.

În faza următoare, românca va evolua cu deţinătoarea trofeului Madison Keys, locul 12 WTA şi cap de serie numărul 2, sau cu australianca Alja Tomljanovici, locul 65 WTA.

Calificarea în sferturi este recompensată cu un premiu de 22.760 de dolari şi cu 100 de puncte WTA.