Mihai Fifor: Sunt mii de familii ale căror venituri depind exclusiv de bunul plac al lui Iohannis

Secretarul general al PSD, Mihai Fifor, a afirmat miercuri că, în acest moment, "sunt mii de familii ale căror venituri depind exclusiv de bunul plac al preşedintelui Iohannis", menţionând că este vorba de angajaţii din ministerele vacantante de ALDE şi din companiile sau agenţiile din subordine.
Filip Stan
11 sept. 2019, 08:42
Mihai Fifor: Sunt mii de familii ale căror venituri depind exclusiv de bunul plac al lui Iohannis

„Mă aştept ca domnul Iohannis să dea din nou vina pe PSD pentru consecinţele negative ale propriilor sale decizii. Adevărul este însă limpede şi trebuie arătat! Indiferent ce ar fi făcut premierul Dăncilă, indiferent dacă Parlamentul votează o moţiune sau o restructurare, cu actualul guvern sau cu o altă majoritate, până la instalarea unor noi miniştri era nevoie de cineva care să conducă aceste ministere şi să asigure plata salariilor şi buna funcţionare”, a scris Fifor pe Facebook.

Potrivit acestuia, „delegarea atribuţiilor miniştrilor demisionari este o altă gogoriţă a preşedintelui: astfel de delegări încetau odată cu mandatul titularului”.

„Singurul motiv pentru care astăzi încă nu e nimeni să semneze ordinele de plată pentru salarii este că preşedintele Iohannis încalcă legile şi Constituţia şi refuză să semneze numirea miniştrilor interimari. Este un joc politic dezgustător făcut pe seama a mii de angajaţi! Acesta e preşedintele care zâmbeşte cinic pe afişele electorale propunând în mod ipocrit „România normală”. Lucrurile însă nu vor fi lăsate la bunul plac al domnului Iohannis. Premierul Dăncilă va găsi soluţiile legale pentru a depăşi acest nou blocaj. Salariile vor fi plătite!”, a adăugat liderul social-democrat.

Circa 10.000 de angajaţi din ministerele care au aparţinut ALDE nu şi-au primit salariile, deoarece miniştrii demisionari nu au lăsat, prin ordin, înlocuitori care să semneze statele de plată, a declarat marţi, pentru AGERPRES, Vasile Marica, preşedintele Alianţei Naţionale a Sindicatelor Bugetarilor „Sed Lex”.

DailyBusiness
Alertă alimentară în mai multe magazinele din România. Un condiment folosit în toate bucătăriile a fost retras de urgență
Spynews
Fiul lui Ilie Dumitrescu ar fi provocat un accident, în Capitală! Toto Dumitrescu este căutat, după ce a fugit de la locul faptei
Bzi.ro
Imagini spectaculoase cu Andreea Esca în Grecia! „Cea mai lungă vacanță de când am carte de muncă!” – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Tzancă Uraganu a fentat ANAF de milioane de euro. Cum au ajuns banii făcuți pe YouTube într-o firmă din Luxemburg. Exclusiv
Capital.ro
Se schimbă cărțile de identitate din octombrie. Statul care trece la buletinul electronic
Playtech.ro
Tabel cu bolile pentru pensionare pe caz de boală 2025. Afecțiunile acceptate oficial și cum se calculează pensia
Adevarul
Scenariu de coșmar - Dronele din Polonia, doar o diversiune, România ar fi ținta reală. Șeful generalilor: „Acțiunea rușilor a fost deliberată”
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Când se schimbă banii în România?
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, pur și simplu superbă într-o ținută sumară
kanald.ro
La mulți ani, David Popovici! Campionul mondial la 200 de metri liber împlinește 21 de ani: „De ziua mea nu vreau cadouri”
Cancan.ro
S-a aflat! El este bărbatul care l-a ucis pe Auraș în lupta de stradă de la Craiova. Cu ce se ocupă tânărul
iamsport.ro
Bătută crunt de Imane Khelif, pugilista acuzată că ar fi bărbat, acum a rupt tăcerea: ”O rană infectată sângerează și doare”
MediaFlux
Tichete sociale pentru alimente şi mese calde, către persoanele defavorizate. Când intră primii bani pe card
stirilekanald.ro
(P) Ghidul rebelului energetic: cum să îți reduci factura fără să renunți la Netflix și aer condiționat
substantial.ro
Ce ascunde Elena Udrea. Secretele nebănuite ținute bine de fostul ministru. „Știe multe. N-a ciripit nimic!”