Mihai Nistor, eliminare SCANDALOASĂ în concursul de BOX de la JO 2016

Mihai Nistor a ratat, sâmbătă, calificarea în sferturile de finală la categoria plus 91 kg după ce a pierdut meciul cu iordanianul Hussein Iashaish.

13 aug. 2016, 17:00

Iashaish a primit decizia split (2-1), din partea a doi arbitri-judecători (29-28 ambii), în timp ce un altul l-a văzut învingător pe Nistor (29-28).

Nistor, campionul mondial AIBA Pro Boxing, a început mai ezitant și a încasat destul de multe lovituri, dar a revenit pe parcursul meciului și în repriza a doua l-a determinat pe arbitrul de ring să îl numere pe iordanian. Iashaish a fost numărat și în repriza a treia, dar aceste lucruri nu au avut impact și pe foile de arbitraj.

În sferturile de finală, Iashaish va boxa cu campionul mondial en titre, francezul Tony Victor James Yoka, victorios la puncte (3-0) în fața lui Laurent jr Clayton (Insulele Virgine).

Mihai Nistor, primul campion mondial de box al României, după Lucian Bute. Totul despre pugilistul nostru

„Suntem prea mici”, a declarat Mihai Nistor după meci.