Mihai Tudose este încrezător în şansele Gabrielei Firea la Primăria Capitalei: „Nicuşor Dan a scăzut, timpul lucrează în favoarea ei. Unii au pierdut alegerile în ultima seară”

Coordonatorul campaniei electorale a PSD, europarlamentarul Mihai Tudose, se arată optimist că Gabriela Firea, care în cele mai recente sondaje de opinie se situează pe locul al doilea, după Nicuşor Dan, poate câştiga Primăria Capitalei.
Mircea Filipescu
04 iun. 2024, 10:54
Mihai Tudose este încrezător în şansele Gabrielei Firea la Primăria Capitalei:

”Unii au pierdut alegerile în ultima seară. Şi am dat exemplu: la preşedinţie s-au pierdut alegeri în ultima seară, în interviuri, în dezbateri, o boacănă făcută în ultima zi schimbă complet rezultatul, mai ales în condiţiile unui meci relativ echilibrat. În ultimul timp, domnul Nicuşor Dan a scăzut, doamna Firea a crescut, deci timpul lucrează în favoarea doamnei Firea şi eu cred că doamna Firea va fi primar general”, a declarat Mihai Tudose, luni seară, la Digi 24.

El a adăugat că ”doamna Gabriela Firea nu candidează la Primăria Bucureşti că nu are servici” şi nici ”pentru domnia sa”.

Tudose e de părere că Cristian Popescu Piedone ”nu are şanse” la Primăria generală a Capitalei, iar despre Sebastian Burduja a subliniat că ”e clar că nu e în primii doi”.

Potrivit unui sondaj Avangarde realizat la comanda PSD, dacă mâine ar avea loc alegeri, Nicuşor Dan ar fi votat de 28,6% dintre cei chestionaţi, în timp de Gabriela Firea are 26,5% din intenţiile de vot.

Citeşte şi: Nicuşor Dan susţine că s-a întâlnit o singură dată cu Coldea: „La Ambasada Franţei, eu intram şi el ieşea, sau invers, şi ne-am zis bună ziua, asta a fost tot”

La peste 11 procente distanţă de Gabriela Firea se află Cristian Popescu Piedone (PPUSL) – 15,2% din intenţiile de vot, urmat la mică distanţă de Sebastian Burduja (PNL) – 13,8%.

Candidatul AUR Mihai Enache are o cotă de 7,4%, în timp ce candidatul SOS România, Diana Şoşoacă, are 5,3%.

Sondajul a fost realizat la comanda PSD, în perioada 29 mai – 2 iunie pe un eşantion de 1150 de subiecţi, reprezentativ pentru populaţia adultă (18+) a Municipiului Bucureşti.

Citeşte şi: Mihai Tudose, despre varianta unui candidat comun PNL-PSD la prezidențiale: „De la unii sau de la ceilalţi, vedem cine are mai multe şanse”

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Copil român, torturat până la moarte de mamă și iubit în Belgia! Trupul lui Raul a fost găsit într-o geantă
Fanatik.ro
Cristi Manea, replică explozivă pentru Victor Piţurcă, omul care l-a debutat în echipa naţională: „Nu a fost în pielea mea! El nu ştie prin ce-am trecut, alţii s-ar fi retras în locul meu!”
Capital.ro
Prețuri carburanți sâmbătă, 2 mai. Benzina și motorina s-au scumpit din nou. Cât trebuie să plătască șoferii
Playtech.ro
Top 10 cele mai bogate țări din lume surprinde. Nici urmă de SUA sau Germania, ce se ia în calcul pentru a fi pe listă
Adevarul
Ce vom afla din desecretizarea celor 5.000 de dosare despre anii '90. Miza declasificării a 100 de metri de istorie a României
wowbiz.ro
Nașa lui Armin Nicoară, implicată într-un accident în drum spre filmări: „Sunt lovită din spate!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Plutonier-adjunct șef Ioniță Constantin, din cadrul ISU Ialomița, s-a stins din viață în mod fulgerător: „Adio, dragul nostru camarad”
iamsport.ro
Victor Pițurcă ”a călcat pe bec” și a plătit scump: ”Eu l-am înjurat”
MediaFlux
Incendiu La Cocoșatu! Arde restaurantul recunoscut pentru cei mai buni mici
stirilekanald.ro
De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR