Mihăilă Cofariu, eroul conflictului interetnic din 1990, a murit

Primarul comunei Ibăneşti, Dan Vasile Dumitru, a declarat vineri, pentru AGERPRES, că a murit Mihăilă Cofariu, unul dintre cei răniţi în timpul conflictului interetnic de la Târgu Mureş, din martie 1990, iar înmormântarea va avea loc, sâmbătă, în cimitirul familiei.
Filip Stan
04 dec. 2020, 18:54
Mihăilă Cofariu, eroul conflictului interetnic din 1990, a murit

Mihăilă Cofariu avea 73 de ani şi de 30 de ani, din martie 1990, suferea de mai multe afecţiuni, în urma traumatismelor suferite atunci. „Avea probleme cu rinichii, cu ficatul şi se mişca foarte greu, doar cu un cadru de metal. A murit alaltăieri şi va fi îngropat mâine (sâmbătă, n.r.) în cimitirul familiei. Voi merge în seara aceasta la priveghi, însă la înmormântare nu voi putea participa având în vedere restricţiile pentru prevenirea răspândirii COVID-19 şi faptul că sunt multe rude. Era un om simplu, treceam de câteva ori pe an pe la el, din prietenie, şi îl ajutam cu tot felul de probleme care ţin de adminstraţia locală, cum ar fi, de exemplu, lemnele de foc care se găsesc greu, chiar dacă suntem la munte”, a declarat primarul Dan Vasile Dumitru, scrie agerpres.ro.

Imaginile cu Mihăilă Cofariu, în timp ce era bătut în timpul conflictului din martie 1990, în centrul municipiului Târgu Mureş, au făcut înconjurul lumii.

În urma rănilor suferite, Mihăilă Cofariu  a fost pensionat pe caz de boală şi a trebuit să trăiască numai cu o pensie de câteva sute de lei.
Kelemen Hunor, ATAC DUR la Iohannis: „Nu mai poţi prosti o ţară întreagă cu pericolul maghiar, cu furatul Ardealului – un truc ieftin”

Conflictul interetnic din 19-21 martie 1990 de la Târgu Mureş s-a soldat cu 5 morţi (2 români şi 3 maghiari) şi 278 de răniţi. Un număr de 30 de persoane au fost trimise în judecată, alte 21 arestate în cursul urmării penale, dintre care 12 romi, 8 maghiari şi un român, iar instanţa a condamnat 8 persoane, un maghiar şi 7 romi.

 

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Sofia Vicoveanca, primele declarații de când s-a externat din spital! Artista a suferit un infarct
Fanatik.ro
Rapid, gest de mare club! Dan Șucu a trimis de urgență un avion privat pentru a-l aduce pe Moruțan în România. Când face vizita medicală. Exclusiv
Capital.ro
Secretul succesului lui Călin Georgescu. Traian Băsescu a analizat tot: Un șarlatan carismatic, care a știut să-i păcălească
Playtech.ro
Adevărul despre spălarea cărnii de pui înainte de gătire: ce spun specialiștii, cum este mai bine să faci
Adevarul
Afacerea Ceaușescu - Caldera: petrol venezuelean contra produse românești. Ce l-au întrebat jurnaliștii pe dictatorul român
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
De necrezut cu cine s-a afișat Dorobanțu după ce a câștigat Marea Finală a sezonului 4 „Casa Iubirii”! Nimeni nu se aștepta să-i vadă împreună
iamsport.ro
Fostul arbitru care ar fi fost amenințat cu pistolul de Gigi Becali a rupt tăcerea
MediaFlux
Se dau bani pentru români! Cine primește 800 de lei în plus
stirilekanald.ro
Emil Gânj, căutat de FBI! Primul indiciu cu privire la locul în care se ascunde de peste 6 luni
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend