Mihnea Motoc: Bugetul pentru apărare va creşte inevitabil în 2017

Bugetul apărării va crește inevitabil în 2017, deoarece acordul politic național vizează alocarea a 2% din PIB pentru acest sector, a declarat marți ministrul Apărării Naționale, Mihnea Motoc, aflat în Poligonul Cincu din județul Brașov, unde a participat la exercițiul multinațional SCORPIONS FURY 16.
Filip Stan
01 nov. 2016, 18:17
Mihnea Motoc: Bugetul pentru apărare va creşte inevitabil în 2017

„Bugetul pentru apărare va crește inevitabil, pentru că volumul PIB-ului va crește, crește volumul bugetului de stat și implicit crește și bugetul pentru apărare. Mergem în direcția creșterii procentului din PIB pentru apărare. Acordul politic național vizează alocarea a 2% din 2017 și pentru încă un deceniu. Avem o bună structurare a bugetului, respectiv pentru achizițiile de care avem atâta nevoie merg aproape o treime din resursele bugetare, pentru cheltuieli operaționale, deci anvelopa care permite să susținem acest ritm de instruire, dar și de pregătire de-a lungul programului de exerciții multinaționale, este în jur de 16%”, a declarat ministrul Apărării Naționale, conform Agerpres.

Mihnea Motoc a ținut să precizeze că în acest an a reușit menținerea cheltuielilor de natură salarială la mai puțin de 50% din buget, iar pentru anul viitor are asigurări că se va păstra același nivel.

Ministrul Apărării Naționale a participat marți, alături de șeful Statului Major General, generalul Nicolae Ciucă, și de șeful Statului Major al Forțelor Terestre, Dumitru Scarlat, la exercițiul multinațional SCORPIONS FURY 16, care se desfășoară la Centrul de Instruire pentru Luptă al Forțelor Terestre Getica din Cincu, în perioada 26 octombrie — 2 noiembrie.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Ce spun Maria și Marius Avram despre întâlnirea cu Radu Vâlcan. Cătălin Brînză se așteaptă la surprize la Insula Iubirii – Reuniuni
Fanatik.ro
„Jandarmii au lovit femei și copii!”. Scandal la Peluza Nord între fanii Craiovei și forțele de ordine
Capital.ro
Prețuri carburanți joi, 30 iulie. Benzina și motorina s-au scumpit din nou. Noile tarife din benzinării 
Playtech.ro
Experimentul care arată câți bani poate economisi o familie într-o lună dacă gătești acasă. Obiceiul simplu care poate salva sute de lei
Adevarul
„De ce ar trebui să beneficieze de acciză redusă cineva care conduce un SUV?” Subvenția la motorină, criticată de un expert în energie
wowbiz.ro
Doliu în Armata României. Pilotul militar Mihai Vîrdol a murit în urma unui grav accident de motocicletă
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Învăţătoarea lovită de trăsnet în Munții Bucegi și-a revenit ca prin minune! Primele ei declarații, la o lună după incidentul groaznic
iamsport.ro
Victor Becali a dezvăluit de ce nu va mai reveni Cristi Borcea vreodată la Dinamo: ”Are nevoie”
MediaFlux
Horoscop 30 iulie. Ziua în care alegerile mici pot schimba direcția marilor planuri
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România