Mii de români îşi fac plinul la maşină în Republica Moldova. Cât de ieftin este carburantul la moldoveni

Mii de români trec zilnic frontiera în Republica Moldova pentru un plin de benzină sau motorină. Preţurile la combustibili în ţara vecină sunt cu 35 la sută mai mici. În plus, odată trecută graniţa după combustibili, românii trec şi prin magazine, pentru un "plin de portbagaj", unde preţurile la alimente sunt la jumătate de preţ.
Iulian Tudor
09 iul. 2014, 09:00
Mii de români îşi fac plinul la maşină în Republica Moldova. Cât de ieftin este carburantul la moldoveni

Cea mai ieftină benzină care poate fi găsită în Republica Moldova, aproape de punctele vamale Galaţi sau Albiţa, cu cifra octanică 95 costă 18,45 lei moldoveneşti, ceea ce ar fi aproape un euro (putin peste 4 RON), iar un litru de motorină poate fi achiziţionat cu 97 de eurocenţi, scrie publika.md.

Citeşte şi Rusia, ameninţări fără precedent la adresa Republicii Moldova

Practic, la fiecare litru, oamenii economisesc 2 lei, adica la un plin de 50 de litri se face o economie de 100 de lei, scrie adevarul.ro.

„Eu vin la Giurgiuleşti cel puţin o dată pe lună. Stau la rând, ce-i drept, cam jumătate de oră, dar nu le dau bani hoţilor din România. Acum, că s-au scumpit iar benzina şi motorina, e vai de noi. E legal şi în Moldova ai benzinării pe alese”, spune un gălăţean. 

Pentru clienţii „fideli”, unele benzinării dau câţiva litri de combustibil în calitate de bonus. Patronii staţiilor PECO din Republica Moldova, aflate în apropiere de graniţă spun că, de când şoferii din România vin şi fac plinul, vânzările au crescut de câteva ori şi cel mai important calitatea combustibilului nu suferă.

Citeşte şi Iurie Leancă: Aderarea Republicii Moldova la UE este punctul final al parcursului nostru european

Benzinarii de dincolo de Prut îşi freacă mâinile de fericire şi îi învaţă chiar pe oameni să-şi urce maşinile pe butuci de lemn pentru a fi mai înclinate şi pentru a încăpea mai mult combustibil (în unele rezervoare mai încap, în plus peste plin, încă 30 de litri, în acest fel).

„Au început să vină foarte mulţi gălăţeni să alimenteze de la noi pentru că în România s-a scumpit carburantul. Diferenţa de preţ între combustibilul vândut la noi şi cel din România este mare, aşa că le convine să vină şi să-şi facă plinul la noi. În plus, noi suntem atenţi cu şoferii fideli şi le mai facem cadou câţiva litri”, a declarat Ion Cocoş, şeful unei benzinării din Republica Moldova.

DailyBusiness
Bolojan răspunde criticilor PSD: „Mi-am respectat mandatul și programul de guvernare”
Spynews
O asistentă de 23 de ani a fost găsită moartă în timpul turei, într-un spital privat din Constanța. Tânăra abia venise la serviciu
Fanatik.ro
Gigi Becali a anunțat când va mai intra în direct după ce FCSB va juca în play-out. „Horia, ține minte!”. Exclusiv
Capital.ro
Vestea cea mare despre pensiile românilor. Florin Manole a anunțat când va crește punctul de pensie
Playtech.ro
Cum cureți corect ustensilele de lemn și trucul care le prelungește viața în bucătărie
Adevarul
Iranul, în genunchi. Cum au reușit Israelul și SUA să lovească în inima regimului iranian. Superioritatea informațională, cheia operațiunii
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă la granița României! O dronă rusească a pătruns în spațiul aerian românesc, la nord de Sulina
iamsport.ro
”Blestemul FCSB te va urmări!”. Fostul finanțator din Liga 1, convins că o candidată la titlu se va ”scufunda definitiv”
MediaFlux
Horoscopul Săptămânii 2 – 8 Martie 2026. Ce rezervă astrele pentru fiecare zodie
stirilekanald.ro
28 de elevi din Focșani și profesoarele lor, blocați în Dubai după închiderea spațiului aerian
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj