Mii de semnături pentru o petiţie privind introducerea separatoarelor de sens pe DN 1

Peste 4.000 de semnături au fost strânse pentru susţinerea unei petiţii privind introducerea separatoarelor de sens pe DN 1 iniţiată de angajaţii unei societăţi din Câmpina ca urmare a accidentului cu şase victime produs pe acest drum. Documentul urmează să fie depus, săptămâna viitoare, la sediile unor instituţii în Bucureşti.
Filip Stan
03 oct. 2014, 15:59
Mii de semnături pentru o petiţie privind introducerea separatoarelor de sens pe DN 1

Potrivit unui comunicat de presă emis vineri de societatea din Câmpina care a organizat şi protestul în negru ca urmare a accidentului de pe DN 1 în care şase persoane, între care cinci câmpineni, au decedat, 4.017 persoane au semnat pentru susţinerea unei petiţii privind introducerea urgentă a separatoarelor de sens pe DN 1.

Potrivit Agerpres, documentul va fi depus luni la Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România, Ministerul Transporturilor, Ministerul Afacerilor Interne şi la Direcţia Rutieră din cadrul IGPR.

Şase persoane au decedat, sâmbătă seară, pe DN 1, în zona Bisericii Călătorului, în urma impactului violent dintre două autoturisme, victimele fiind un tânăr de 28 de ani din Bucureşti şi alte cinci persoane din Câmpina, respectiv doi bărbaţi de 44 de ani, o femeie de 38 de ani, o tânără de 19 ani şi un băieţel de 11 ani.

Vezi: Coincidenţe MACABRE în cimitirul în care a fost înmormântat băieţelul ucis de şoferul sinucigaş

Din cercetările efectuate la faţa locului a reieşit că un tânăr de 28 de ani aflat la volanul unui autoturism a pătruns pe contrasens, izbindu-se frontal de o altă maşină care venea din sens opus şi în care se aflau cinci persoane. Conform unor surse apropiate anchetei, principala ipoteză luată în calcul este aceea că accidentul a fost provocat de tânărul de 28 de ani care a vrut să se sinucidă. Cercetările în acest dosar se desfăşoară sub aspectul săvârşirii infracţiunii de omor calificat, ancheta fiind efectuată de Parchetul de pe lângă Tribunalul Prahova.

Vezi: ULTIMELE IMAGINI cu şoferul SINUCIGAŞ de pe DN1. Uite cu cine s-a distrat în club înainte de tragedie FOTO

DailyBusiness
Marcel Ciolacu: „Am ales ordinea și nu haosul. România trebuie să aibă un președinte care are deja o majoritate parlamentară”
Spynews
În ciuda imaginilor fierbinți cu ei doi, Bogdan Mocanu se dezice de Iasmina: „Eu sunt un băiat serios”
Bzi.ro
Dezvăluiri emoționante făcute de Andra Măruță: ”M-a luat panica, i-am transmis că sunt însărcinată!”
Fanatik.ro
Cristina Demetrescu știe care sunt singurele două zodii care mint cel mai mult. Nu e bine să le ai în viața ta, evită-le
Capital.ro
Am mai pierdut un mare actor. Se sting legendele micului ecran. I-a fermecat pe români în anii 80 și 90
Playtech.ro
Cât de mult crește consumul de combustibil dacă mergi cu geamurile deschise. Diferențele reale la viteze mari
DailyBusiness
Litoralul pentru toţi 2025. Ce prețuri sunt la cazări și care sunt stațiunile în care pot pleca românii
Adevarul
Cum a evoluat apetența românilor pentru vot în 35 ani de democrație. În 2025, cel mai mare număr de secții în diaspora
wowbiz.ro
Măriuca, fetița luată în plasament de Luminița Anghel, ar fi devenit mamă la 17 ani! David Pușcaș a rămas șocat când a aflat: „Eu nu pot să cred! Ultima dată când am văzut-o era un copil”
Spynews
Andreea Bălan a răbufnit după discursul lui Claudiu Bleonț la adresa fiicei lui de la Premiile Gopo: „Vă dați seama ce face în privat cu familia sa”
Spynews
Imagini rare cu Laura Cosoi și Adela Popescu. Cum arătau cele două în urmă cu 15 ani / FOTO
Evz.ro
Greșeala care te lasă fără bani de vacanță. Se întâmplă la aeroport
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
De ce a pozat Corina Ungureanu într-o revistă pentru bărbați
kanald.ro
Cine este ultima persoană cu care a vorbit Răzvan înainte să se înece în lacul Colibița! Ies la iveală detalii cutremurătoare: „Mi-a mulțumit că i-am trimis bani”
Cancan.ro
Zamfirița din Brașov s-a mutat în Italia și, într-o zi, s-a trezit cu Papa Francisc la ușă. Ce i-a cerut și câți bani i-a dat suveranul pontif
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Călin Georgescu a făcut marele anunț chiar în ziua alegerilor. Decizia luată de fostul candidat: Sunt aici pentru a recunoaște
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
stirilekanald.ro
George Simion aruncă bomba: Am votat cu Călin Georgescu!
Meteorologii anunță o lună Mai cum nu a mai fost de mult în România
MediaFlux
Exit-poll alegeri prezidențiale 2025. Cine va fi președintele României?
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Generalul cu cea mai mare pensie din MApN. Câștigă mai mult decât Nicolae Ciucă sau președintele interimar Ilie Bolojan