Mii de şoferi vor primi înapoi banii plătiţi pe amenzi de viteză. Radarele au fost setate greşit

Peste 3.000 de șoferi din Germania își vor primi banii plătiți pe amenzi de viteză, deoarece radarele care i-au surprins nu erau setate corespunzător.
Iulian Tudor
21 iun. 2018, 11:10
Mii de şoferi vor primi înapoi banii plătiţi pe amenzi de viteză. Radarele au fost setate greşit

Un număr de 3.300 de șoferi vor primi înapoi banii pe care i-au plătit pentru amenzile de depășirea a vitezei pe o autostradă din Germania, după ce s-a constatat că radarele erau setate greșit, scrie stirilekanald.ro.

Citeşte şi Comercianţii nu vor mai avea voie să vândă băuturi energizante minorilor. Amenzi uriaşe pentru cine nu respectă legea

De asemenea, pe lângă suma totală de 60.000 de euro, încasată pentru amenzile respective, care va fi înapoiată, și punctele de penalizare vor fi anulate.

Toate acestea din cauză că indicatoarele radarelor arătau că viteza maximă admisă este de 60km/h, însă pentru acea porțiune de drum de pe Autostrada A2, în direcția Oberhausen, ar fi trebuit să fie de 80km/h.

Șoferii vor trebui să se prezinte la Biroul Federal al Traficului Rutier, unde să facă o cerere specială pentru returnarea sumei achitate, împreună cu dovadă plății.

DailyBusiness
Ramona Olaru, dezvăluiri despre relațiile din trecut. Cum a reușit celebra asistentă TV să evolueze pe plan personal
Spynews
Un celebru fotbalist român a purtat brățară de monitorizare dintr-o eroare! Fosta soție l-a reclamat, dar instanța i-a dat dreptate lui
Bzi.ro
Gina Pistol a pozat goală pe plajă! Imaginile au stârnit reacții aprinse! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Ce dietă are fosta patinatoare Vera Wang la 76 de ani. Ce face pentru a arăta ca o tânără de 30 de ani
Capital.ro
Trecerea la ora de iarnă 2025. Când vom da ceasurile înapoi cu o oră. Când începe, de fapt, toamna astronomică
Playtech.ro
Cea mai frecventă greșeală din limba română. Simplă la prima vedere, dar 9 din 10 români o fac
Adevarul
Un caz care zguduie America. Ce l-a împins pe Tyler Robinson să-l ucidă pe Charlie Kirk? Povestea studentului „rătăcit ideologic” crescut într-o familie MAGA
wowbiz.ro
El este Răzvan, băiatul de 13 ani care a murit în fața școlii. Martorii povestesc cum au decurs ultimele clipe din viața sa
Economica.net
Şoseaua de mare viteză care va uni două oraşe din România. O construieşte "faraonul" Umbrărescu
Prosport.ro
Imaginile cu cea mai frumoasă hocheistă au stârnit controverse. „Abia dacă acoperă ceva”
kanald.ro
Bursele tăiate ar putea fi reintroduse în sistem. Anunțul făcut de ministrul Educației
Cancan.ro
O nouă tragedie în clanul Pian! Lider Nicușor a murit în Penitenciarul Rahova, la doar 42 de ani
iamsport.ro
Dani Coman a sărit să bată un președinte de club: ”Am zis să văd dacă e greu biroul și dacă stă bine pe el”
MediaFlux
Ziua Crucii. Ce este interzis să faci pe 14 septembrie
stirilekanald.ro
(P) Ghidul rebelului energetic: cum să îți reduci factura fără să renunți la Netflix și aer condiționat
substantial.ro
Angajații de la stat vor lucra mai mult în 2026! Zilele libere legale care ar putea fi eliminate de anul viitor