Mike Pompeo: SUA vor să evite războiul cu Iranul

Statele Unite doresc să evite războiul cu Iranul, iar trupele suplimentare care vor fi desfăşurate în regiunea Golfului vor fi pentru ”descurajare şi apărare”, a declarat duminică secretarul american de stat, Mike Pompeo, transmite Reuters, preluată de News.ro.
Filip Stan
23 sept. 2019, 05:10
Mike Pompeo: SUA vor să evite războiul cu Iranul

Vorbind la postul de televiziune Fox News, Pompeo a adăugat că preşedintele Donald Trump va lua măsuri dacă aceste măsuri de descurajare vor eşua, iar acest lucru este bine înţeles de conducerea iraniană.

“Misiunea noastră este să evităm războiul. Aţi văzut ce a anunţat vineri secretarul Esper, ducem forţe suplimentare în regiune pentru descurajare şi apărare”, a spus Pompeo.

Secretarul de Stat a arătat că ia măsuri pentru a descuraja Teheranul, dar a adăugat că Trump va lua măsurile necesare dacă Teheranul nu îşi va schimbă atitudinea.

”Dacă măsurile de descurajare nu îşi vor face efectul, sunt încrezător că preşedintele Trump va continua să ia măsurile necesare”, a afirmat Pompeo.

Tensiunile dintre Washington şi Tehran au continuat să escaladeze după atacul de weekendul trecut împotriva unor instalaţii petroliere importante din Arabia Saudită, care au redus la jumătate produţia de ţiţei a regatului, cel mai mare exportator de petrol din lume. Statele Unite şi Arabia Saudită au atribuit acest atac Iranului, dar Teheranul neagă.

Statele Unite au impus noi sancţiuni Iranului, penalizând banca centrală, în timp ce Pentagonul a anunţat că va trimite trupe americane pentru a întări capacitatea de apărare aeriană şi antirachetă a Arabiei Saudite, în urma atacului.

Responsabilitatea atacului a fost revendicată de mişcarea yemenită Houthi, o grupare susţinută de Iran.

Secretarul Trezoreriei SUA, Steven Mnuchin, a declarat la CNN că atacul împotriva instalaţiilor petroliere saudite reprezintă un atac la sistemul economic mondial.

Trump a retras anul trecut Statele Unite din acordul nuclear convenit în 2015 de puterile occidentale cu Teheranul şi a înăsprit sancţiunile pentru a limita exporturile de petrol ale Iranului.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Drama neștiută a Anei Maria Barnoschi: „Am făcut undeva la 12-15 înțepături”
Fanatik.ro
„Dacă ar putea, m-ar arunca din țară!”. Elisabeta Lipă a ieșit la atac după ce David Popovici a anunțat că nu și-a primit banii de la ANS
Capital.ro
Doliu în lumea muzicii și filmului. S-a stins un mare artist. A fost de neegalat
Playtech.ro
Cine este şi ce AVERE are Raluca Moroșanu, judecătorul care a făcut declaraţii neaşteptate la Curtea de Apel Bucureşti
Adevarul
Obiectul misterios descoperit în colonul unui pacient. Medic chirurg: „M-a înțepat în deget, m-a făcut să îngheț”
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
România s-a cutremurat din nou! Ce magnitudine a avut seismul și în ce zonă a fost localizat
iamsport.ro
Unul dintre cei mai bogați afaceriști din Ungaria, investiție majoră în România! Proiectul gândit în apropiere de ansamblul rezidențial dezvoltat de Gigi Becali
MediaFlux
Lege pentru toți românii care au rate la bancă!
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu