Ministerul Agriculturii anunță creșterea cu 42% a numărului controalelor la fructele și legumele românești

Autoritatea Naţională Fitosanitară (ANF) va efectua în acest cu 42% mai multe probe de laborator la legumele şi fructele din producţia autohtonă, comparativ cu anul trecut, în vederea verificării conformităţii acestor produse, informează, duminică, Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale (MADR).
Mircea Filipescu
03 iun. 2024, 08:55
Ministerul Agriculturii anunță creșterea cu 42% a numărului controalelor la fructele și legumele românești

Probele vor fi prelevate atât din pieţele bucureştene, cât şi din cele aflate în fiecare reşedinţă de judeţ. Astfel, începând cu luna mai şi până în 31 august a.c., numărul de probe care vor fi verificate a fost suplimentat cu 181, faţă de numărul de probe verificate în aceeaşi perioadă a anului trecut.

Probele vor fi efectuate pentru: tomate, castraveţi, ardei, cireşe, căpşune, caise, pepeni şi zmeură, fiind prelevate şi analizate 615 probe, faţă de 434 probe verificate în aceeaşi perioadă a anului 2023.

Citește și: Castraveții nasc controverse în rândul românilor. Diferențele de preț pentru legumele de la fermă și cele din supermarketuri sunt uriașe

De asemenea, ANF a demarat în 30 mai acţiunea „Cireaşa şi Căpşuna”, controlul urmând să se desfăşoare până la data de 5 iulie.

„În cadrul acestei acţiuni vor fi prelevate pentru analize de laborator peste 200 de probe (214 probe) de cireşe şi căpşune în plus faţă de Programul Naţional de Monitorizare, în scopul verificării conformităţii, pentru a nu prezinta niciun risc pentru consumatori”, a transmis MADR.

Citește și: Ministrul Muncii, Simona Bucura-Oprescu, îi îndeamnă pe românii să nu accepte să lucreze fără toate veniturile declarate: Dacă ai acceptat asta, înseamnă că ai acceptat un compromis şi cu privire la pensia ta

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Cum va arăta primul 11 al României cu Gică Hagi antrenor! Mitică Dragomir a făcut echipa în direct
Capital.ro
Anunț despre ajutoarele pentru pensionari de Paște. Românii ar putea aștepta degeaba: Nu e foarte sigur că vor veni
Playtech.ro
Când ar scădea preţurile la motorină şi benzină dacă s-ar încheia conflictul din Orientul Mijlociu. Cât durează până sumele ar reveni la cele iniţiale
Adevarul
Punctul sensibil al lui Putin. Ce ar putea determina Moscova să pună capăt războiului
wowbiz.ro
Codruța Filip, „săgeată” pentru Valentin Sanfira? Mesajul cu subînțeles postat de artistă după ce a confirmat divorțul: „Nimeni nu joacă mai bine rolul de victimă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Noelia a fost eutanasiată! Tânăra de 25 de ani a ales să fie singură în cameră în timp ce... Vezi mai mult
iamsport.ro
Uluitor! 84.000.000 de lei pentru Universitatea Craiova. Cifrele sunt oficiale
MediaFlux
Pensiile din luna aprilie se dau mai devreme. Anunțul Ministerului Muncii despre ajutoarele pentru pensionari
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj