Ministerul Economiei a început evaluarea companiilor de stat din industria de apărare

Ministrul Economiei, Gheorghe Şimon, a analizat, împreună cu reprezentanţii companiilor din industria de apărare aflate sub autoritatea ministerului, activităţile de management şi fezabilitatea economică a acestor societăţi, a anunţat joi ministerul.
Filip Stan
28 sept. 2017, 15:18
Ministerul Economiei a început evaluarea companiilor de stat din industria de apărare

”O parte importantă a discuţiilor a vizat necesitatea participării companiilor româneşti, în condiţii de competitivitate, la integrarea finală a produselor realizate în cooperare cu parteneri străini”, arată ministerul într-un comunicat.

Discuţiile ministrului Gheorghe Şimon cu reprezentanţii societăţilor din industria de apărare s-au axat pe identificarea unor soluţii care vizează: dezvoltarea competitivităţii companiilor româneşti, luând în calcul parteneriate cu companii străine din domeniu, posibilitatea contractării unei părţi importante din sumele destinate înzestrării armatei, dar şi creşterea dinamicii comerciale a industriei de apărare, în vederea extinderii capacităţii de contractare pe pieţele externe.

”Ministerul Economiei consideră necesară contractarea unor sume din bugetul apărării, de către industria naţională de profil, pentru dezvoltarea şi valorificarea potenţialului acesteia. Cu cât gradul de contractare va fi mai ridicat, cu atât obiectivele şi eforturile noastre vor  fi mai apreciate şi, cu siguranţă, reuşita acestui demers va determina o contribuţie vizibilă la creşterea capacităţilor industriei de apărare. Este un demers pe care îl sprijinim cu toate mijloacele instituţionale disponibile şi suntem foarte atenţi la etapele de parcurs”, afirmă ministrul Economiei, Gheorghe Şimon.

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Tajine de pui cu lămâie şi măsline. Rețeta lui Chef Horia Manea de la Meniu de vedetă
Fanatik.ro
Culisele suspendării lui Ştefan Baiaram înainte de Universitatea Craiova – FCSB: “Sunt antecedente! A fost judecat de urgenţă şi beneficiar a fost FCSB”
Capital.ro
Obligație la bancă. Nu se poate intra în posesia banilor din cont. Documentul care trebuie depus neapărat
Playtech.ro
Temperaturi neobișnuite în România după ninsori și frig. Cum va fi vremea până la 1 martie
Adevarul
Noua ordine europeană dă frisoane la Paris și Londra. „Istoria are experiențele a două războaie mondiale devastatoare”
wowbiz.ro
EXCLUSIV | O româncă celebră, legătură periculoasă cu Jeffrey Epstein! În 2003, pedofilul american i-a plătit mamei ei o călătorie de peste o mie de dolari
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
De ce nu este bine să te speli pe cap în MARȚEA ALBĂ. Tradiții și superstiții în Săptămâna Albă 2026
iamsport.ro
Ce s-a ales de cunoscutul milionar român care și-a amenițat angajatul că ”îl bate și îl duce în pădure”. A avut probleme cu legea: ”E un om normal acum”
MediaFlux
Se anunță reguli noi la RCA! Asigurare de trei ori mai scumpă pentru anumiți șoferi
stirilekanald.ro
VIDEO Român arestat în Italia după ce a încercat să răpească o fetiță de un an și jumătate! Micuța a fost grav rănită
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat