Ministerul Educaţiei a anunţat când începe noul an şcolar: Ce au răspuns părinţii şi elevii la chestionarul privind vacanţele

MEN a anunţat că peste 77% dintre respondenţii unui chestionar legat de structura anului şcolar au optat ca şcoala să înceapă pe 17 septembrie, nu pe 10 septembrie, aşa cum apare acum în calendarul instituţiei, de asemenea, majoritatea îşi doreşte trei săptămâni de vacanţă de iarnă.
Filip Stan
26 ian. 2018, 05:14
Ministerul Educaţiei a anunţat când începe noul an şcolar: Ce au răspuns părinţii şi elevii la chestionarul privind vacanţele

Ministerul Educaţiei:Trei sferturi dintre părinţi şi elevi au optat pentru ca anul şcolar să înceapă pe 17 septembrie. „În ceea ce priveşte data la care ar trebui să înceapă anul şcolar 2018-2019, 76,95% dintre respondenţi, adică 29.423 de persoane dintr-un total de 38.239 de persoane care s-au pronunţat pe acest subiect, au indicat ziua de luni, 17 septembrie 2018. Pentru data de 10 septembrie au optat 17,57%, iar 5,49% au indicat alte variante”, reiese dintr-un comunicat de presă tranmis de către ministerul Educaţiei.

În acest moment, potrivit calendarului aprobat de ministerul Educaţiei, anul şcolar ar trebui să înceapă cu o săptămână mai devreme decât îşi doresc elevii, pe 10 septembrie.

De asemenea, 72% respondenţi la acest chestionar îşi doresc trei săptămâni de vacanţă de iarnă şi altre trei pentru cea de primăvară. 22.732 de persoane (59,50%) dintre cele 38.208 care au răspuns consideră că vacanţa intersemestrială este obligatorie.

„Nu în ultimul rând, 19.457 (50.85%) dintre cei 38.262 de opinenţi pe această temă sunt de părere că anul şcolar 2018-2019 trebuie să aibă cel puţin 34 de săptămâni. Alte două variante avansate (35 şi 36 de săptămâni) au întrunit 31,35%, respectiv 13,16% din răspunsurile exprimate”, mai reiese din comunicatul instituţiei.

Rezultatele generate în urma completării acestui chestionar sunt luate în calul în procesul de fundamentare şi aprobare a ordinului de ministru privind structura noului an şcolar.

Ministerul Educaţiei Naţionale a organizat, în perioada 18-24 ianuarie 2018, o consultare publică privind structura anului şcolar 2018-2019, în cadrul căreia toţi cei interesaţi au avut ocazia să-şi exprime punctul de vedere prin completarea unui chestionar online cu cinci întrebări.

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Meko, acuzat că a furat mașina pe care i-o vânduse unui băiat! Declarații halucinante
Fanatik.ro
Replica genială a lui Cristi Chivu pentru prezentatoarea TV care s-ar iubi cu șeful Interului: ”Dacă spun, mă dau afară!”
Capital.ro
Reguli pentru proprietarii de apartamente. Se obține acordul scris al vecinilor și coproprietarilor. Situațiile în care actele pot fi anulate
Playtech.ro
Românii au luat cu asalt piaţa joburilor. Aplică în masă, dar sunt mai puţine locuri de muncă. Ce domenii mai angajează
Adevarul
Aventurile unui pompier cu doua prostituate. Lipsa erecției l-a adus în fața instanței, acuzat și de tâlhărie
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de designerul Eugen Olteanu. Ce se ascunde în spatele morții fulgerătoare la doar 42 de ani: „Ai zis că o să învingi și asta”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Incident grav la metroul din București! O bucată de tavan a căzut în tunel, între stațiile 1 Mai și Jiului
iamsport.ro
Gică Hagi, desființat de fostul conducător din fotbalul românesc: ”El crede că suntem imbecili. Chiar avem față de papagali?”
MediaFlux
Cele mai frumoase urări, mesaje și felicitări de Sf. Gheorghe 2026. Cui îi spunem la mulți ani în 23 aprilie
stirilekanald.ro
Doliu în rândul medicilor. Doctorița care a salvat mii de copii a murit
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara