Ministerul Sănătății: 70% din medicii din spitalele publice, vaccinați împotriva COVID-19

Ministerul Sănătății a anunțat că 70% din medicii din spitalele publice sunt vaccinați împotriva COVID-19 (25.387 de medici din totalul de 36.312 încadrați), 69% (25.040 de medici) cu schemă completă.
Alina Andrei
10 aug. 2021, 17:11
Ministerul Sănătății: 70% din medicii din spitalele publice, vaccinați împotriva COVID-19

Aproape 60% din persoanlul medical aflat în contact cu pacienţii în unităţile sanitare de stat este vaccinat împotriva COVID-19.

„În total, 59.48% din personalul medical aflat în contact cu pacienții – medici, asistenți medicali, infirmieri, brancardieri – din unitățile sanitare cu paturi din sistemul public este vaccinat împotriva COVID-19, 58.08% cu schemă completă și 1.4% cu prima doză. 1.79% nu au declarat statusul vaccinal. Datele au fost colectate de către direcțiile de sănătate publică la nivel național la finalul lunii iulie a.c.”, a transmis Ministerul Sănătăţii.

Citeşte şi: Tot mai mulţi copii cu COVID-19 au nevoie de spitalizare. Un studiu arată că anticorpii copiilor scad după patru luni

Cele mai mari procente de personal medical vaccinat cu schemă completă se regăsesc în județele Călărași (76.45%), Cluj (71.69%), Sibiu (69.55%), Ilfov (69.13%) și municipiul București (66.34%), în timp ce pe ultimele locuri se află județele Suceava (44.53%), Bacău (43.47%), Arad (39.88%), Neamț (36.58%).

În ceea ce privește medicii, cele mai mari procente de medici vaccinați cu schemă completă împotriva COVID-19 se regăsesc în județele Ilfov (86%), Călărași (85%) și municipiul București (83%), urmate de Vrancea, Covasna (82%), Alba, Ialomița și Satu Mare (80%).

În privința celorlalte categorii profesionale, datele MS arată că asistenții medicali sunt vaccinați împotriva COVID-19 în proporție de 57.65% (55.99% cu schemă completă), infirmierii în proporție de 53.59% (52.37% cu schemă completă), iar brancardierii în proporție de 49.21% (47.66% cu schemă completă).

MS mai precizează într-un comunicat de presă că „datele privind personalul din unitățile de dializă private și spitalele din sistemul privat sunt în curs de colectare și integrare”.

Citeşte şi: Valul patru COVID va lovi România din septembrie. Valeriu Gheorghiţă anunţă creşteri de peste 1.600 de cazuri zilnic în a doua parte a lunii

DailyBusiness
PSD declanșează criza guvernamentală. Miniștrii își dau demisia în bloc, iar Guvernul Ilie Bolojan, sub presiunea unei moțiuni de cenzură
Spynews
Betty Salam s-a întors la băiatul ei! Cum a apărut artista alături de Matthias
Fanatik.ro
Acuzații incredibile pe care i le aduce o femeie primarului PSD inculpat pentru că a furat curent. Motivul pentru care i-a solicitat despăgubiri
Capital.ro
Se pregătește raționalizarea combustibilului. Avertismentul Suediei privind o criză energetică fără precedent: Suntem pregătiți
Playtech.ro
Documentele care nu trebuie semnate de angajaţi. Clauzele de care să te fereşti când eşti nou într-o companie
Adevarul
Un animal ciudat a ieșit dintr-o pădure din vestul Ucrainei, aproape de granița cu România. Reacțiile apărute pe internet
wowbiz.ro
Dinu Iancu-Sălăjanu a fost plasat sub control judiciar! Primele imagini cu politicianul, după perchezițiile DNA
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
VIDEO Momentul în care o tânără de 28 de ani lovește cu mașina două femei aflate pe trecerea de pietoni, în Neamț
iamsport.ro
Dan Diaconescu, ofertă pentru Radu Banciu: ”Vă dau dublu cât câștigați! Mi s-a părut întotdeauna că sunteți o voce specială, aparte”
MediaFlux
Anunț major pentru românii care cumpără fructe și legume. Ce se întâmplă în piețe
stirilekanald.ro
Doliu în rândul medicilor. Doctorița care a salvat mii de copii a murit
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara