Ministerul Sănătăţii a lansat campania „Nu antibiotice la întâmplare!”

Ministerul Sănătății a lansat, luni, campania "Nu antibiotice la întâmplare!", care are rolul de a informa asupra riscului consumului inutil de antibiotice.
Filip Stan
21 nov. 2016, 13:13
Ministerul Sănătăţii a lansat campania

„Încercăm să ne adresăm cât mai multor categorii: medicilor, pacienților, producătorilor. Încercăm să îi facem pe toți să înțeleagă că, pentru a conserva eficiența antibioticelor, acestea trebuie utilizate doar atunci când sunt necesare. Utilizate atunci când nu este nevoie de ele, nu au cum să aibă eficiența dorită, dar au riscuri foarte mari”, a explicat ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu, într-o conferință de presă.

Campania constă în difuzarea unui spot TV produs sub coordonarea Ministerului Sănătății și în distribuirea de cutii de pseudo-medicamente pe care este scris „Nu antibiotice la întâmplare! și în care sunt inserate flyere de informare.

„Avem pentru medicii de familie 12.000 de cutii, avem pentru medicii prescriptori în spitale 13.000 de cutii și avem pentru pacienți 25.000 de cutii, care vor fi distribuite de către asociațiile de studenți mediciniști și studenții de la Farmacie. Vom avea 10.000 de postere în spitale”, a precizat ministrul.

Potrivit ministrului, cu cât antibioticele sunt folosite mai frecvent, cu atât rezistența bacteriană la antibiotice este accelerată și astfel s-a ajuns ca în ultimele decenii acest lucru să se amplifice.

Vlad Voiculescu a mai explicat că sunt boli și intervenții medicale majore care afectează apărarea anti-infecțioasă a organismului, imunitatea, și fac ca viața pacientului să depindă de antibiotice. Boli grave cum ar fi marile arsuri, tratamente pentru transplantul de organe, chimioterapia sau îngrijirea prematurilor riscă să devină fie greu de tratat, fie imposibil de tratat din cauza creșterii rezistenței la antibiotice a bacteriilor periculoase care pot infecta acești pacienți, a susținut el.

Voiculescu a afirmat că peste 90% din consumul de antibiotice are loc în afara spitalului, pentru infecții tratate la domiciliu.

„Pe de o parte, pacienții și familiile lor solicită în mod expres medicilor să le prescrie antibiotice sau farmacistului să li se elibereze aceste antibiotice fără prescripție medicală. Pe de altă parte, prescriptorii recomandă antibiotice inutile din mai multe motive: fie din lipsa informațiilor medicale actualizate, fie la presiunea pacientului sau a familiei, fie din cauza persuasiunii companiilor farma, fie din teama de a nu greși, teama de a fi culpabil dacă nu le prescriu. (…) Dacă nu se vor lua măsuri energice, estimările arată că în anul 2050 în toată lumea se vor înregistra cel puțin 10 milioane de decese produse de infecții cu germeni rezistenți”, a atenționat ministrul Sănătății.

Gabriel Popescu, consilierul ministrului Sănătății, a spus că România a atins al doilea nivel de consum de antibiotice la mia de locuitori între statele UE.

„Asta înseamnă în termeni mai simpli că peste 600.000 de români iau în fiecare zi antibiotice sau, altfel spus, că într-un an de zile media este de cam 12 zile de tratament antibiotic pentru care concetățean al nostru”, a declarat medicul.

Președintele Asociației Colectiv GTG 3010, Eugen Iancu, a vorbit la conferința de presă despre fiul său, care a decedat în urma incendiului din clubul Colectiv de acum un an și care „după trei săptămâni de spitalizare a murit cu cinci bacterii”.

„Între timp am aflat că aceste bacterii se dezvoltă și din cauza unei neadministrării corecte a antibioticelor. (…) Copilul meu a fost tratat din primele săptămâni de internare cu antibiotice date preventiv, pentru că nu erau analize făcute (…). Odată ajunși în străinătate, pacienții nu au mai beneficiat de același tratament. Acolo de bază era igiena, izolarea și de-abia la urmă antibioticul. (…) Atât eu, personal, cât și asociația pe care o conduc dorim să ne implicăm în astfel de programe de atenționare a populației, de schimbare în bine a ceea ce nu se întâmplă bine în sistemul medical. Aceste antibiotice luate în abuz, din păcate, nu sunt cea mai bună cale”, a afirmat președintele Asociației Colectiv GTG 3010.

DailyBusiness
Prognoza meteo 1-6 mai. Temperaturile urcă spre 30°C, urmate de un val de furtuni și răcire brutală!
Spynews
În ciuda imaginilor fierbinți cu ei doi, Bogdan Mocanu se dezice de Iasmina: „Eu sunt un băiat serios”
Bzi.ro
Dezvăluiri emoționante făcute de Andra Măruță: ”M-a luat panica, i-am transmis că sunt însărcinată!”
Fanatik.ro
Trei zodii cărora Dumnezeu le pune mâna-n cap de pe 3 mai, de la ora 3.00. Noroc din plin, reușite și vești bune pentru acești nativi
Capital.ro
Lovitură imensă pentru George Simion. Ce spune Călin Georgescu despre liderul AUR
Playtech.ro
Ce taxe plătești dacă vinzi un apartament moștenit. Ce trebuie să știe toți proprietarii
DailyBusiness
Lovitură de proporții în Europa! Pașapoartele care dispar definitiv. UE le-a declarat ilegale
Adevarul
China „evaluează” o propunere de negocieri din partea SUA: „Dacă partea americană nu îşi corectează taxele, înseamnă că este complet ipocrită”
wowbiz.ro
Anunț de ultimă oră despre fiul Ozanei Barabancea, internat la ATI după ce a făcut infarct la 24 de ani: „Acum...” 
Spynews
Andreea Bălan a răbufnit după discursul lui Claudiu Bleonț la adresa fiicei lui de la Premiile Gopo: „Vă dați seama ce face în privat cu familia sa”
Spynews
Imagini rare cu Laura Cosoi și Adela Popescu. Cum arătau cele două în urmă cu 15 ani / FOTO
Evz.ro
Cutremur înspăimântător. A avut 7,4 grade
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
De ce a pozat Corina Ungureanu într-o revistă pentru bărbați
kanald.ro
Încă trei zile libere pentru toti angajații, în luna iunie
Cancan.ro
Cum arată apartamentul lui Vladimir Putin. Locuiește aici de 3 ani, dar abia acum le-a arătat jurnaliștilor interiorul
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Cea mai mare actriță pe care românii au pierdut-o. Nu poate fi uitată. A lăsat în urmă o carieră remarcabilă
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
stirilekanald.ro
Lumea muzicii este în doliu! Îndrăgita artistă care a pierit la 66 de ani, după ce casa i-a fost cuprinsă de flăcări: „O forţă a naturii şi o apărătoare a drepturilor omului”
Meteorologii anunță o lună Mai cum nu a mai fost de mult în România
MediaFlux
Diaspora are alți favoriți la prezidențiale. Ce scor surprinzător face Crin Antonescu în străinătate
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Locul din România pe care să nu îl ratezi. Trebuie să ajungi acolo măcar o dată în viață