Ministru spaniol de Externe: Multe dintre filmările apărute în online cu violenţa poliţiei din ziua referendumului sunt „fake news”

Ministrul spaniol de Externe a declarat, duminică, că scenele de violenţă din ziua referendumului de independenţă din Catalonia, în care poliţia era agresivă, sunt ”fake news”/ ”ştiri false”, scrie The Telegraph.
Iulian Tudor
23 oct. 2017, 08:49
Ministru spaniol de Externe: Multe dintre filmările apărute în online cu violenţa poliţiei din ziua referendumului sunt

Videoclipurile şi imaginile care prezentau violenţa de nedescris a poliţiei spaniole au făcut vâlvă pe paginile de socializare, instituţia de ordine din Spania fiind blamată de oameni din toată lumea, la nivel internaţional, scrie Mediafax.

Cu toate acestea, în cadrul emisiunii de pe BBC One cu Andrew Marr, ministrul Alfonso Dastis a respins imaginile apărute în social media, catalogându-le drept „fake news”.

„Multe dintre aceste imagini s-au dovedit a fi imagini false”, a spus el.

Referendum Catalonia: Peste 840 de răniţi în CONFRUNTĂRI între votanţi şi poliţişti. Liderul Carles Puigdemont cere independenţa

„Dacă a fost folosită forţa, ea a fost una limitată, determinată de faptul că instituţiile de ordine au fost împiedicate să execute ordinele autorităţilor”, a completat acesta.

Presat de Andrew Marr, ministrul spaniol de Externe a adăugat: „Nu spun că toate sunt imagini false, dar unele dintre ele sunt. În plus, au existat multe fapte alternative şi ştiri false la acea perioadă”.

Ministrul Dastis a respins criticile din partea autorităţilor din Catalonia privind informaţia potrivit căreia Guvernul de la Madrid încearcă să recâştige controlul asupra regiunii printr-o „lovitură de stat”: „Dacă cineva a încercat o lovitură de stat, este vorba despre guvernul regional catalan”.

Un raport privind referendumul din Catalonia redactat de către observatorii electorali independenţi de la Centrul pentru Studii Strategice de la Haga a condamnat violenţa poliţiei din ziua referendumului, fiind vinovată de leziuni asupra „sutelor de alegători”.

„Folosirea forţei nu are loc în democraţiile stabile”, se arată în raport.

Departamentul de sănătate din Catalonia a anunţat că 991 de persoane au necesitat tratament pe 1 octombrie ca urmare a confruntărilor dintre poliţie şi cetăţeni în secţiile de votare.

Potrivit datelor, 818 pacienţii au raportat contuzii şi contuzii multiple. Cincizeci de persoane au suferit răni şi tăieturi, iar alte 30 au prezentat traumatisme craniere sau comoţii.

Majoritatea celor afectaţi au fost trataţi în unităţi mobile de ambulanţă sau în centre de sănătate, în timp ce 38 de persoane au necesitat tratament în spitale.

DailyBusiness
România atinge pragul critic de 60% datorie publică. Guvernul promite măsuri drastice: „Facem curățenie în sinecuri și cheltuieli discreționare”
Spynews
Legătura între coșmaruri și riscul de deces precoce. Sfaturi pentru gestionarea stresului
Bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
Fanatik.ro
Horoscop rune 7-13 iulie 2025. Mihai Voropchievici anunță protecție divină, dar și realizări pentru zodii. Leii fac un salt calitativ
Capital.ro
Lovitură imensă pentru Elena Udrea! Autoritățile au luat decizia deja
Playtech.ro
Ce primeşti la all-inclusive în Mamaia? Doi români au plătit aproape 800 de lei pe noaptea de cazare, ce au avut de mâncare
DailyBusiness
RAR publică date oficiale privind consumul și emisiile de CO2 ale autoturismelor înmatriculate în România. Ce trebuie să știe șoferii
Adevarul
Forțele ucrainene au publicat imagini cu sistemul antiaerian „Raven” în acțiune
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Scene dureroase la înmormântarea lui Mihai Leu. Soția lui, Anna, a plâns în hohote lângă sicriul marelui sportiv | FOTO
Spynews
Ultima postare a motociclistului italian, înainte să moară! Bărbatul era fascinat de urșii din România | FOTO
Evz.ro
Cocktail de pesticide în farfurie: Topul celor mai contaminate alimente
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
kanald.ro
Cod portocaliu de caniculă în peste jumătate din România! Temperaturile maxime ating 40 de grade Celsius în următoarele zile
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather anunță 3 zile consecutive de furtuni electrice în București. Pe ce dată se întâmplă
Playsport.ro
Unde sunt radarele fixe din România, detaliul esențial oferit de Poliția Română. Aici se...
Capital.ro
România a pierdut cea mai iubită prezentatoare TV. Românii nu o vor uita niciodată
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
stirilekanald.ro
Șefa s-a urcat pe ea și a sufocat-o. Sfârșit tragic pentru angajata de 26 de ani dintr-un supermarket
Irina Columbeanu își schimbă viața! Fiica lui Irinel Columbeanu pleacă din Malibu și nu va mai locui cu Monica Gabor
MediaFlux
Se recalculează pensiile pentru 5 milioane de pensionari! Anunțul CNPP
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
România arde, iar în trei țări se moare de frig! Temperaturile extrem de scăzute au dus la moartea a zeci de persoane