Ministrul Agriculturii a demisionat după scandaluri legate de fraude cu fonduri europene

Ministrul bulgar al agriculturii, Rumen Porojanov, a demisionat marţi în urma scandalurilor legate de fraude cu fonduri europene şi de achiziţionarea unei proprietăţi sub preţul pieţei, a anunţat executivul de la Sofia.
Alina Costache
14 mai 2019, 12:05
Ministrul Agriculturii a demisionat după scandaluri legate de fraude cu fonduri europene

Porojanov a explicat că nu vrea ca ‘atacurile’ împotriva sa să afecteze activitatea guvernului condus de Boiko Borisov.

Potrivit comunicatului guvernamental, citat de BTA, premierul Borisov a acceptat demisia lui Porojanov.

Acesta a demisionat în urma suspiciunilor că fonduri europene, gestionate de o agenţie responsabilă cu distribuirea subvenţiilor agricole şi al cărei şef era la acea vreme, au fost folosite pentru construirea unor vile private, potrivit Agerpres.

Până în prezent, frauda se ridică la 10 milioane de leva (5 milioane de euro).

Potrivit datelor oficiale, 746 de case de oaspeţi au fost construite cu fonduri europene acordate Bulgariei între 2007 şi 2013.

Anchetatorii au descoperit că, din verificările întreprinse în cazul a 110 case, 33 au fost construite în realitate pentru folosinţă privată, potrivit Agerpres.

În afara acuzaţiei de fraudă, Porojanov mai este suspectat că a achiziţionat un apartament la Sofia la un preţ mai mic decât cel al pieţei, o tranzacţie ce poate fi considerată suspectă.

‘Am ordonat în mod clar ca persoanele care au încălcat legea să fie aduse în faţa justiţiei. Totul ar trebui să se încheie repede, iar oamenii să nu aibă îndoieli’, a declarat premierul Borisov, citat de BTA.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
S-au despărțit în urmă cu un an, iar acum mama sportivului face o afirmație șocantă. Rolul jucat de Paula Badosa în viața lui Stefanos Tsitsipas
Capital.ro
Clienții, rugați să plătească doar cu cardul, chiar și sume mici. Magazinul care încearcă să scape de numerar
Playtech.ro
Un călător care a vizitat întreaga lume dezvăluie ţările care l-au dezamăgit. Multe sunt vizitate anual şi de români
Adevarul
Avertisment dur al șefului ROMARM. România nu trebuie să rămână doar „atelier de asamblare” a dronelor
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum ar fi supraviețuit micuțul Alexandru în pădure timp de două zile! Un fost vânător a venit cu explicații
iamsport.ro
Fostul jucător din Ștefan cel Mare a spus că ”adevărata” Dinamo nu e echipa din SuperLiga: ”Când jucam acolo, nici nu îmi venea să cred”
MediaFlux
Obligatoriu până la 26 mai 2026! Răsturnare privind decizia ANAF ca persoanele fizice cu venituri din drepturi de autor să emită facturi
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi