Ministrul Apărării nu a făcut stagiul militar obligatoriu. Explicaţiile lui Gabriel Leş

Ministrul Apărării, Gabriel Leș, a răspuns pe Facebook unei întrebări privind calitățile sale de a ocupa această funcție, precizând că nu a făcut armata pentru atunci când a finalizat studiile aceasta nu mai era obligatorie.
Filip Stan
09 ian. 2019, 07:45
Ministrul Apărării nu a făcut stagiul militar obligatoriu. Explicaţiile lui Gabriel Leş

Potrivit CV-ului oficial, Leș și-a finalizat studiile de master în 2004, iar ultima încorporare pentru militarii cu termen redus a fost în iunie 2006. De la 1 ianuarie 2007, executarea serviciului militar obligatoriu a fost suspendată.

„E adevarat ca n-ati satisfacut stagiul militar? Cam ce lucru credeti ca va indreptateste sa fiti Ministrul Apararii (lasati la o parte bazaconia cu cursurile alea ale CNA)? Ati tinut vreodata in mina vreo arma?”, este întrebarea pe care un bărbat a scris-o pe pagina de Facebook a ministrului Apărării.

În replică, Gabriel Leș a răspuns: „Nu am efectuat stagiul militar dintr-un motiv foarte simplu: eram student. Iar până la terminarea studiilor România trecuse la armată de profesionisti. Cat despre abilitățile de a mânui o armă, cred că rezultatele obținute la concursurile de tir pot sta mărturie”.

Executarea serviciului militar obligatoriu a fost suspendată în România începând cu 1 ianuarie 2007, ultima încorporare pentru termen redus fiind în iunie 2006. Din 2004 nu s-au mai făcut încorporări pentru forțele navele, iar de la finalul lui 2005 pentru cele aeriene. Potrivit CV-ului oficial al lui Gabriel Leș, acesta a terminat facultatea în 2002, iar un an mai târziu a început studiile de masterat care au fost finalizate în 2004. De asemenea, Leş a terminat liceul în 1994 și a început facultatea abia trei ani mai târziu, în 1997.

Ministrul Apărării, Gabriel Leş, membru PSD, are 43 de ani, la alegerile din decembrie obţinând primul mandat în Senatul României. Este membru al comisiei pentru constituţionalitate, libertăţi civile şi monitorizare a executării hotărârilor Curţii Europene a Drepturilor Omului şi al comisiei pentru apărare, ordine publică şi siguranţă naţională. În octombrie 2015 a fost numit secretar de stat în Ministerul Apărării Naţionale (MApN) de premierul de la acea vreme, Victor Ponta, funcţie pe care a ocupat-o până în octombrie 2016. Anterior a fost director la Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (APIA) Satu Mare. A ocupat funcţii şi administraţia publică locală.

DailyBusiness
Laureatul Nobel Joseph Stiglitz spune că inteligența artificială nu doar că îți poate lua locul de muncă, dar va face clasa „tech bro” și mai bogată
Spynews
Halucinant! Oana Ciocan nu știa că e despărțită de Jador! A aflat din presă. Declarații exclusive de la fosta cântărețului
Fanatik.ro
Porecla neștiută a lui Gică Mihali: „Mă tachina încontinuu!”
Capital.ro
Pensia pe card și prin Poștă în aprilie 2026. Ziua în care se plătesc pensiile. CNPP ar putea trimite banii mai devreme
Playtech.ro
Ce taxe trebuie să plătești dacă vinzi o mașină în 2026. Ce obligații fiscale apar după tranzacție
Adevarul
Israelul a distrus avionul privat al lui Khamenei. Informații contradictorii despre locația și starea noului lider suprem
wowbiz.ro
Vești bune pentru pensionari! Primesc tichete sociale în valoare de 200 de lei. Condițiile pe care trebuie să le îndeplinească
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Durere fără margini în Constanța. O fetiță de 5 ani și-a pierdut viața după ce casa în care se afla a fost cuprinsă de foc. Mama și fratele ei sunt în stare gravă
iamsport.ro
”Dacă afla Valentin Ceaușescu, ne spărgea în două”. Loți Bölöni a făcut lumină după 40 de ani
MediaFlux
Mai mulți bani pentru 2,8 milioane de pensionari şi 300.000 de copii. Ministrul Muncii anunță ajutoarele cuprinse în buget
stirilekanald.ro
Se taie pensiile! Bolojan a făcut anunțul
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj