Ministrul Apărării, NUCLEARA pentru Gigi Becali. Anunţ de ultimă oră despre marca Steaua: „Vrem ca Steaua să facă performanță și să intre în Liga 1”

Ionuț Moșteanu consideră că singura variantă viabilă pentru performanță este asocierea secției de fotbal cu un partener privat potent financiar, subliniind că performanța nu se poate construi pe bani publici.
Viorel Dobran
11 oct. 2025, 08:08
Ministrul Apărării, NUCLEARA pentru Gigi Becali. Anunţ de ultimă oră despre marca Steaua:
Ministrul Apărării, Ionuț Moșteanu, atac dur la Gigi Becali: „Brandul Steaua trebuie să rămână al armatei, el își vede de drum”

Ministrul Apărării a solicitat deja un raport financiar complet pentru a analiza modul în care sunt cheltuite fondurile la clubul Steaua, al cărui buget total se ridică la 30 de milioane de euro, din care secția de fotbal absoarbe peste două milioane. „Știm ce înseamnă Steaua, este un mare simbol pentru toată națiunea, nu doar pentru armată”, a spus Ionuţ Moşteanu,

„Avem un control de la minister la clubul Steaua. Am pus un nou conducător acolo. Vrem ca Steaua să facă performanță și să intre în Liga 1. Însă suntem deschiși la un parteneriat.

Ionuţ Moşteanu anunţă ce va urma pentru Steaua. Noul ministru al Apărării dezvăluie cum pot ajunge „militarii” în SuperLiga

Avem infrastructură sportivă mare. Vorbesc și de stadion. Nu se pune problema să renunțăm la marcă”, a declarat pentru Profit.ro, Ionuț Moșteanu, ministrul Apărării, care deține marca Steaua.

Gigi Becali, proprietarul clubului FCSB, desprins din cea mai galonată echipă românească, Steaua București, i-a cerut recent ministrului MApN să scoată marca Steaua la licitație: „Plătesc cât merge sau poate e altul mai tare, ca Nețoiu”, a propus omul de afaceri.

Ionuţ Moşteanu anunţă ce va urma pentru Steaua

 

Întrebat dacă ar putea fi vorba de un parteneriat public – privat (PPP) în această speță, ministrul s-a limitat să spună doar „parteneriat”.

„Pentru noi e importantă performanța și văd un parteneriat prin care aceasta să fie atinsă”, a spus ministrul.

Echipa Steaua joacă în Liga a doua și nu are drept de promovare deoarece regulile îi interzic, fiind un club de stat, să poată accede în liga principală.

Moșteanu a numit o nouă conducere a clubului, care ar avea sarcină să revigoreze echipa, aflată azi pe locul al 6-lea în liga secundă a României, fără șanse legale de promovare.

„CSA are nevoie de un suflu nou. L-am împuternicit astăzi la conducerea clubului pe colonelul Eduard Danilof – un ofițer cu aproape 30 de ani de experiență, veteran în misiuni internaționale în Irak și Afganistan, dar și cu o solidă experiență de management în administrarea Stadionului Steaua”, a spus recent ministrul.

Ministrul Apărării, Ionuț Moșteanu, atac dur la Gigi Becali: „Brandul Steaua trebuie să rămână al armatei, el își vede de drum”

Steaua București a fost fondată în 1947 sub numele de ASA București, ca echipă a Armatei Române. Din 1961 a purtat numele de Steaua și a devenit unul dintre cele mai titrate cluburi din România. Palmaresul său cuprinde 26 de titluri de campioană, 24 de Cupe ale României, 6 Supercupe și 2 Cupe ale Ligii. La nivel internațional, Steaua a câștigat Cupa Campionilor Europeni în 1986 și a jucat finala competiției în 1989.

În 1998, secția de fotbal a fost desprinsă din Clubul Sportiv al Armatei și transformată în societate comercială, pentru a continua în competițiile profesioniste. În 2003, echipa a fost preluată de Gigi Becali.

CSA Steaua a contestat în instanță dreptul de folosință asupra numelui și mărcii. În 2014, Înalta Curte de Casație și Justiție a decis că marca aparține Armatei, iar echipa lui Gigi Becali a fost obligată să joace sub denumirea de FCSB.

Citeşte şi: Gigi Becali dezvăluie „artificiul” prin care a scos festivalul de manele de pe Arena Naţională. Dinamo – FCSB se joacă pe cel mai mare stadion din România

Din 2017, CSA a reînființat propria echipă de fotbal, care evoluează în prezent în Liga a II-a.

Instanțele au stabilit că palmaresul până în 2003 aparține CSA Steaua București, în timp ce performanțele ulterioare revin FCSB. Disputa juridică și sportivă dintre cele două entități rămâne deschisă.

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
O tânără din Bacău, găsită decedată, lângă o șină de cale ferată. Ar fi fost ucisă aseară. Autorul este în continuare căutat
Fanatik.ro
Cum află, de fapt, România cu cine joacă în play-off. Când vor fi trași la sorți tricolorii
Capital.ro
Metoda prin care Călin Georgescu i-a păcălit pe români. A cucerit jumătate de țară
Playtech.ro
Noua metodă prin care șefii te pot urmări când și unde ești la muncă. Cum ești spionat și monitorizat de angajator
Adevarul
România în fața unor crize profunde: „Am luat un medicament de răceală, deși pacientul are cancer avansat”
wowbiz.ro
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Un nou magazin cu preţuri mici se deschide. 1.500 de produse sub 5 lei
kanald.ro
Momentul în care Sara a fost resuscitată, SURPRINS pe camerele de supraveghere! DECIZIA luată de anchetatori în privința imaginilor din momentul tragediei
iamsport.ro
Bombă! Dumitru Dragomir se teme pentru viața lui! A cerut ordin de protecție: 'Mi-e să nu-i dau cu vreo cărămidă în cap'
MediaFlux
Lacul Vidraru este golit din nou. Situație critică în Argeș
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume