Ministrul Culturii: Opera „Cuminţenia pământului” ar putea fi vândută pe piaţa liberă

Opera brâncușiană "Cumințenia Pământului" este "într-un proces complex de negociere", iar aspectul cel mai important privind această tranzacție ar fi expunerea lucrării pentru public indiferent dacă statul sau o persoană privată va fi proprietar, a declarat marți ministrul Culturii, Vlad Alexandrescu.
Ionela Marcu
09 feb. 2016, 12:10
Ministrul Culturii: Opera

El a spus că procesul ce implică dreptul de preempțiune a statului în achiziționarea operei trebuie început în fiecare an.

„‘Cumințenia Pământului’ este într-un proces complex de negociere între diferitele organisme ale statului și proprietari și, pentru că a început anul 2016, această procedură s-a reluat. Conform legii, în fiecare an se reia. Asta înseamnă că proprietarii trebuie să depună o cerere pentru exercitarea dreptului de preempțiune la Ministerul Culturii și, după aceea, ministerul în colaborare cu ceilalți factori de decizie din Guvern pot să spună dacă susțin sau nu această achiziție”, a declarat Vlad Alexandrescu, prezent marți la Comisia de cultură a Camerei Deputaților.

El a adăugat că, dacă statul nu își va exercita acest drept, opera „se va putea vinde pe piața liberă”.

„Trebuie știut faptul că (opera — n.r.) nu poate să părăsească țara definitiv pentru că se află în categoria ‘Tezaur’ deci este restricționată de la export”, a explicat Vlad Alexandrescu.

„Părerea mea este că, indiferent dacă ea va fi vândută către stat sau către un colecționar privat, ar fi grozav dacă ar putea să rămână în circuitul public indiferent dacă se află în proprietate de stat sau în privat”, a punctat ministrul.

În 2014, proprietarii operei „Cumințenia Pământului” au anunțat intenția de a vinde lucrarea semnată de Constantin Brâncuși, statul fiind invitat să își exercite dreptul de preempțiune în maximum 30 de zile. Până în prezent, opera nu a fost subiectul unei licitații publice.

DailyBusiness
Cluj: Aproximativ 1.700 de posturi ar putea fi reduse în administrațiile locale
Spynews
Oana Ciocan nu-l mai vrea pe Jador în viața ei? Mesaj cu subînțeles: „Am renunțat...”
Fanatik.ro
Antrenorul care l-a înlocuit pe Cristi Chivu, declarații tari după Fiorentina – Inter 1-1. Ce spune de criza liderului din Serie A
Capital.ro
Autocolantul auto devine obligatoriu. Se aplică amendă în lipsa lui chiar dacă celelalte documente sunt în regulă. Șoferii care sunt vizați
Playtech.ro
Când se plantează, de fapt, roșiile. Greșeala pe care mulți o fac primăvara
Adevarul
Electrocutați și forțați să lupte între ei până la moarte. Noi dovezi arată cum comandanții lui Putin își torturează propriii soldați
wowbiz.ro
Elena Gheorghe a anunțat despărțirea în lacrimi! Artista trece prin momente dificile: „Astăzi ne luăm rămas-bun”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
ULTIMĂ ORĂ! Toate zborurile au fost ANULATE până la Paște... Vezi mai mult
iamsport.ro
Controversatul milionar care a candidat la președinția României și-a închis afacerea dintr-un motiv uluitor: ”Am rămas pe stradă!”
MediaFlux
Horoscopul iubirii pentru săptămâna 23–29 martie 2026. Zodiile care se vor îndrăgosti
stirilekanald.ro
Rusia ar fi vrut să orchestreze o tentativă de asasinat asupra lui Viktor Orban pentru a-l ajuta să câștige alegerile
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj