Ministrul de Interne a renunţat la structurile din subordine. Toată puterea i-a transferat-o lui Bogdan Despescu

Ministrul de Interne, Marcel Vela, a publicat în ultima zi din 2019 un Ordin prin care mai multe structuri aflate în coordonarea sa, printre care Departamentul de informații și protecție internă (DIPI, fostul 'Doi și-un sfert'), Direcția generală anticorupție (DGA) și Corpul de control al ministrului, vor trece în coordonarea secretarului de stat pentru ordine și siguranță publică, funcție ocupată în prezent de Bogdan Despescu.
Iulian Tudor
31 dec. 2019, 13:19
Ministrul de Interne a renunţat la structurile din subordine. Toată puterea i-a transferat-o lui Bogdan Despescu

Potrivit Ordinului, Marcel Vela renunță la toate structurile pe care le avea în coordonare. Șeful Internelor va rămâne să coordoneze „la nivel strategic” întreaga activitate a MAI. 

Citeşte şi Marcel Vela l-a demis pe şeful IPJ Vâlcea, Sorin Oară, care a rămas fără permis de Sărbători

Secretarul de stat Bogdan Despescu primește astfel puteri mari și va coordona următoarele structuri:

  • Departamentul de informații și protecție internă;
  • Direcția generală anticorupție;
  • Corpul de control al ministrului;
  • Poliția Română;
  • Jandarmeria Română;
  • Poliția de Frontieră Română;
  • Inspectoratul General pentru Imigrări
  • Agenția Națională Antidrog;
  • Agenția Națională Împotriva Traficului de Persoane;
  • Direcția pentru Evidența Persoanelor și Administrarea Bazelor de Date;
  • Direcția audit public intern;
  • Direcția informare și relații publice;
  • Unitatea de politici publice;
  • Direcția generală management operațional.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Româncă, strigăt de disperare, după ce soțul a plecat de acasă! Și-ar fi părăsit familia pentru un alt român, pe care îl consideră “Creatorul”
Fanatik.ro
De ce a jucat Craiova cu frică. Analiza lui Andrei Vochin: „Filipe ‘Coelhinho’ trebuia să facă ce a făcut Tromso cu CFR Cluj”
Capital.ro
Ai încă buletinul vechi? Data după care nu îl vei mai putea folosi, chiar dacă este valabil
Playtech.ro
Schimbări pentru elevii care intră în clasa a IX-a. Mai mult timp pentru recapitulare și o materie nouă în locul dirigenției
Adevarul
„Ne-am îmbolnăvit toți”. Coșmarul unor români într-una dintre cele mai populare destinații din Albania: „Apa mirosea a canalizare”
wowbiz.ro
Detalii halucinante în cazul bărbatului găsit îngropat într-o curte din Botoșani! Marinel a fost înjunghiat în inimă, iar concubina lui se numără printre suspecți
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un băiat de 13 ani și-a pierdut viața după ce a mâncat o bucată de brânză contaminată cu E. coli
iamsport.ro
”Pe Nadia am întâlnit-o la mine acasă, era iubita lui Ștefan Bănică”. Brokerul fugar povestește reacția ”Zeiței” când i-a intrat în baie
MediaFlux
Următorul președinte al SUA. Secretul scos la iveală de Donald Trump
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România