Ministrul francez al Apărării: Noi lovituri aeriene în Irak, „în zilele următoare”

Ministrul francez al apărării, Jean-Yves Le Drian, a declarat marţi seară că noi lovituri aeriene franceze împotriva grupării Statului Islamic în Irak vor avea loc 'în zilele următoare', în pofida ameninţărilor jihadiştilor la adresa Franţei.
Alina Costache
23 sept. 2014, 20:49
Ministrul francez al Apărării: Noi lovituri aeriene în Irak,

‘Nu trebuie să cedăm din cauza acestor declaraţii (…) Franţa ştie să se apere, Franţa nu cedează’, a afirmat Jean-Yves Le Drian la postul public de televiziune France 2, potrivit AFP.

Luni, indivizii care au răpit un francez în Algeria, membri ai grupului jihadist algerian Jund al-Khilafa care sprijină organizaţia Statul Islamic (SI), au ameninţat că vor ucide ostaticul lor dacă Franţa nu renunţă în termen de 24 de ore la loviturile din Irak.

‘Ne vom îndeplini datoria (…) În zilele următoare, vom continua loviturile’, a dat asigurări ministrul francez, subliniind că ţara sa acţionează în urma unui apel din partea autorităţilor irakiene, ‘pentru a sprijini aerian acţiunile militare la sol desfăşurate de forţele irakiene şi ale Kurdistanului’.

‘Această presiune a grupărilor teroriste nu este nouă’, a mai spus Jean-Yves Le Drian, reamintind că, din 2006, Al-Qaida în Maghrebul Islamic (AQMI) a declarat că Franţa este ‘inamicul său numărul unu’.

Avioane franceze de tip Rafale efectuează de o săptămână misiuni de recunoaştere în spaţiul aerian al Irakului, însă până în prezent au lovit numai o singură dată, vineri, distrugând un depozit logistic al jihadiştilor, în nord-estul ţării, în apropiere de Mosul.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Sorinel Copilul de Aur și-a dus soția în vacanță, după scandalul cu fosta amantă! Ce destinație au ales
Fanatik.ro
Primul antrenor care refuză să-i ia locul lui Marius Baciu la FCSB: „Nu voi ajunge niciodată acolo!”
Capital.ro
Pensii 2026. Nu te găsește poștașul acasă? Ce trebuie să faci ca să nu rămâi fără bani
Playtech.ro
Câți bani mai câștigă șoferii de Uber și Bolt după scumpirea motorinei şi benzinei. Sumele după taxe și carburant
Adevarul
„Soția s-a rănit într-un fier ieșit din saltea”. Vacanța de 2.380 de euro a unei familii de români într-un hotel de 5 stele din Turcia s-a transformat într-un coșmar
wowbiz.ro
„Să vă rugați pentru mine, am 5 tumori” Alina Pușcău, în lacrimi! Modelul internațional a lansat un apel, după ce a fost diagnosticată cu o boală gravă
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Român de 19 ani, MORT după ce a cules r... Vezi mai mult
iamsport.ro
Banciu a numit viitoarea campioană a României: ”O să câștige atât sezonul regulat, cât și play-off-ul!”
MediaFlux
Gata cu buletinele vechi! Cartea de identitate electronică devine documentul standard în România
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România