Ministrul Justiţiei, Alina Gorghiu, despre cazul fraţilor Tate: Sunt anumite persoane care cred că agresivitatea în comunicarea publică le rezolvă dosarele penale. Nu impresionează pe nimeni!

Ministrul Justiţiei, Alina Gorghiu, afirmă că nu doreşte să facă referiri la cazul Andrew şi Tristan Tate, mai ales că dosarul lor este în curs de cercetare, însă spune că „DIICOT face, în general, o treabă extraordinar de bună”. „Sunt anumite persoane care cred că agresivitatea în comunicarea publică le rezolvă dosarele penale. Nu vorbesc de cazul în speţă, fac aşa, o observaţie, la modul general. Nu impresionează pe nimeni!”, declară Gorghiu, subliniind că toţi cetăţenii sunt egal în faţa legii.
Alina Costache
22 aug. 2024, 12:49
Ministrul Justiţiei, Alina Gorghiu, despre cazul fraţilor Tate: Sunt anumite persoane care cred că agresivitatea în comunicarea publică le rezolvă dosarele penale. Nu impresionează pe nimeni!

Fraţii Tate au fost reţinuţi miercuri seară. După ce au fost audiați timp de mai multe ore în dosarul în care au avut loc percheziţii şi în care se fac cercetări pentru constituire a unui grup infracţional organizat, trafic de minori, trafic de persoane, act sexual cu un minor, influenţarea declaraţiilor şi spălare a banilor, procurorii au emis ordonanțe de reținere pe numele lui Tristan și Andrew Tate și a altor patru complici.

Întrebată ce crede despre acest dosar, Alina Gorghiu a spus că nu doreşte să facă referiri la cazul Andrew şi Tristan Tate.

„Eu am foarte mare încredere în activitatea sistemului judiciar şi, pentru că dosarul fraţilor Tate este instrumentat de DIICOT, am să vă spun că DIICOT face, în general, o treabă extraordinar de bună. Mă provocaţi să comentez cazuri particulare, nu am să le comentez, dar infracţiuni legate de proxenetism, trafic de minori, trafic de persoane sunt nişte infracţiuni foarte grave. (…) Aş vrea să cred că instituţiile din România sunt pregătite să trateze, indiferent de statutul public al persoanei, indiferent de starea materială, indiferent de cât de influencer e pe TIkTok sau pe Instagram, să trateze aşa cum trebuie, dacă a săvârşit infracţiuni să demonstreze că acele infracţiuni sunt săvârşite de ei şi să primească pedeapsa pe care o merită, de la instanţă”, a afirmat Alina Gorghiu, joi, în judeţul Prahova.

Aceasta susţine că, indiferent de situaţia materială, toţi cetăţenii sunt egal în faţa legii, iar agresivitatea în comunicarea publică nu rezolvă dosare penale.

„Sunt anumite persoane care cred că agresivitatea în comunicarea publică le rezolvă dosarele penale. Nu vorbesc de cazul în speţă, fac aşa, o observaţie, la modul general. Nu impresionează pe nimeni! Eu nu am văzut procuror impresionat sau judecător impresionat că cineva îi ameninţă sau îi şantajează sau este foarte agresiv în comunicarea publică doar că are situaţia materială care-i permite să aibă această platformă de comunicare publică cu presa, şi prin intermediul presei cu publicul. Sigur, pot să fie la un moment dat oameni care săvârşesc infracţiuni şi care să reprezinte un miraj pentru tineri sau pentru un anumit segment al populaţiei, dar am să-i contest de câte ori pot dacă se dovedeşte că sunt oameni  încalcă legea. Toţi au acelaşi statut în faţa legii, toţi suntem egali în faţa legii şi plătim pentru lucrurile pe care le facem”, a adăugat Alina Gorghiu.

Citește și: Lovitură pentru Alina Gorghiu. Malta a respins cererea de extrădare a lui Paul de România

Întrebat dacă în opinia sa Andrew şi Tristan Tate sunt carismatici, ministrul justiţiei a replicat: „Răspunsul scurt este nu!”.

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Top 10 cele mai sănătoase alimente din lume. Ele îți asigură aportul de vitamine de care ai nevoie
Fanatik.ro
Apariție de milioane pentru Georgina Rodriguez. A făcut spectacol fără să spună un cuvânt
Capital.ro
Schimbare la ATM. Sunt înlocuite toate aceste bancomate. Anunț pentru cei care retrag sau depun numerar
Playtech.ro
Primăvara 2026 va fi atipică. Meteorologii anunță frig și ninsori până în aprilie: efectele La Niña se resimt și în România
Adevarul
Realitatea de pe câmpul de luptă expusă de bloggerii ruși pro-război pe care Kremlinul o neagă
wowbiz.ro
Imagini cumplite de la priveghiul familiei moarte în accidentul din Iași! Diana va fi înmormântată ținându-și fetița în brațe: „Dacă te-ar fi cunoscut părinții tăi…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Au apărut primele imagini de la înmormântarea afaceristului Sorin Iacob, a soției și bebelușului lor. Cei trei au fost înhumați împreună
iamsport.ro
Membrul Generației de Aur care s-a aflat în război cu Burleanu ar putea semna cu FRF după venirea lui Gică Hagi! Îl criticase pe Ilie Dumitrescu, dar acum s-a răzgândit
MediaFlux
Avertismentul lui Titi Aur pentru șoferi. Greșeala pe care mulți o fac când e frig afară
stirilekanald.ro
Diana va fi înmormântată cu onoruri militare. Viitoarea mămică a murit împreună cu fetița din pântec și cu soțul afacerist, Sorin Iacob, în tragedia din Iași
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat