Ministrul Muncii: Se impune revizuirea şi schimbarea politicii salariale în sectorul bugetar

Salarizarea personalului bugetar nu respectă niciun principiu managerial referitor la resursele umane, iar în acest context se impune revizuirea și schimbarea politicii salariale în acest sector, a declarat, marți, ministrul Muncii, Rovana Plumb.
Iulian Tudor
21 apr. 2015, 12:06
Ministrul Muncii: Se impune revizuirea şi schimbarea politicii salariale în sectorul bugetar

Știm cu toții că salarizarea personalului bugetar, în momentul de față, nu respectă niciun principiu managerial în ceea ce privește managementul resurselor umane. Din punctul nostru de vedere, investiția în oameni este cea mai profitabilă pe care o poate face o societate (…) După aprobarea Codului Fiscal și a celui de Procedură fiscală vom intra în dezbatere publică privind noua politică de salarizare. Nu există, în momentul de față, o motivare suficientă, o relaționare între motivarea personalului și perfomanță, nu există o relaționare între competențe și eficiență, fapt pentru care se impune revizuirea și schimbarea politicii salariale în sectorul bugetar. Toate detaliile vor fi anunțate pe sectoarele de activitate bugetară după ce vom finaliza și adopta cele două Coduri care schimbă modul de fiscalizare în România„, a spus ministrul Muncii, Rovana Plumb, potrivit Agerpres.

Aceasta a amintit că revizuirea și elaborarea unei noi legislații în domeniul salarizării în sectorul bugetar se face pe baza dialogului cu partenerii sociali.

Legat de problema demotivării personalului din sectorul bugetar, vă pot spune că politica salarială în sectorul bugetar face obiectul revizuirii și elaborării unei noi legislații pe baza dialogului cu partenerii sociali. Am avut, deja, întâlniri cu reprezentanții sectorului public de sănătate și asistență socială, cu care ne vom reîntâlni. În cursul zilei de mâine (miercuri, 22 aprilie 2015 — n. r.), vor avea loc la Guvern alte două întâlniri privind politica salarială cu reprezentanții din sectorul Educație, dar și cu cei ai funcționarilor publici„, a menționat Rovana Plumb.

CITEŞTE ŞI: Ministrul Muncii, despre proiectul pensiilor speciale pentru aleşi: Decizia aparţine Parlamentului

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Pentru ce le mulțumește David Popovici părinților săi. Răspunsul senzațional din spatele performanțelor
Capital.ro
Vladimir Putin este îndrăgostit. Liderul rus și-a recunoscut public sentimentele: DA!
Playtech.ro
De ce ar fi murit mama Mihaelei Rădulescu: vedeta este devastată de a doua pierdere importantă în doar câteva luni
Adevarul
Ce îl așteaptă pe Zelenski în scenariul cel mai negru pentru Ucraina
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
BREAKING NEWS Un avion s-a prăbușit pe un aeroport din SUA! Nu există supraviețuitori
iamsport.ro
A fost bairam! Supărarea ține puțin în Oltenia: jucătorii au aruncat cu bani în lăutari după eșecul din Conference League
MediaFlux
Se dau 30.000 de euro românilor care se mută în acest oraș
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet