Ministrul Sănătăţii, despre măsurile luate în sistemul sanitar după tragedia de la Colectiv

Ministrul Sănătăţii, Vlad Voiculescu, a vorbit despre situaţia din sistemul sanitar, inclusiv măsurile luate după tragedia de la Colectiv pentru îmbunătăţirea îngrijirii pacienţilor cu arsuri.
Iulian Tudor
25 oct. 2016, 12:33
Ministrul Sănătăţii, despre măsurile luate în sistemul sanitar după tragedia de la Colectiv

La un an de la problemele grave evidenţiate în sistemul sanitar de tragedia de la Colectiv, ministrul Vlad Voiculescu a explicat pentru News.ro că pentru pacienţii cu arsuri s-au făcut câţiva paşi importanţi, pe de o parte o finanţare mai bună a tratamentelor, iar pe de altă parte măsuri care ţin de infrastructura spitalicească.

A fost o acţiune prioritară, practic o nouă sursă de finanţare rezonabilă pentru secţiile de arşi din spitale. De asemenea, ne uităm la măsuri asupra infrastructurii. Vorbim de recondiţionarea secţiei de Terapie Intensivă de la Spitalul de Arşi, de asemenea, de planuri pentru spitale şi centre noi de arşi„, a spus Voiculescu.

El a arătat că resursa umană din spitale, care este esenţială, primeşte deja sporuri de sută la sută, o măsură introdusă în urmă cu o lună, fiind vorba nu numai de medici, ci şi de asistente, infirmiere, toată lumea care este implicată în tratarea pacientului cu arsuri.

Apoi, vorbim de finanţarea mai bună a echipamentelor, a tuturor consumabilelor necesare, planuri pentru o platformă nouă modernă. Vom extinde secţia de la Spitalul Floreasca, până la sfârşitul acestui an şi va fi încheiată recondiţionarea şi reechiparea secţiei de Terapie Intensivă de la Spitalul de Arşi, tot până la sfârşitul acestui an„, a mai afirmat Voiculescu.

Sistemul românesc de sănătate se află într-o profundă criză, iar nevoile comunităţilor de pacienţi şi ale celei medicale nu şi-au găsit întotdeauna răspuns în demersurile autorităţilor.

Citeşte şi UN AN DE LA COLECTIV. Pavlos şi-a salvat prietenul, dar a rămas mutilat: „Mi-am văzut picioarele, care erau răzuite…”

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
El e puștiul surpriză luat de Nuno Campos în Polonia! Dinamo, aproape de un nou transfer
Capital.ro
Alertă pentru părinți! Un produs pentru bebeluși, retras urgent de la vânzare. Există risc de sufocare, iar clienții sunt rugați să îl returneze imediat
Playtech.ro
Dotările pe care trebuie să le aibă hotelurile și pensiunile în funcție de stele și margarete. Așa eviți să plătești pentru servicii inexistente
Adevarul
Propagandiști pro-Kremlin cer pedepse cu închisoarea pentru rușii care au filmat atacul cu drone asupra Moscovei
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Veste tragică în industria muzicii hip-hop. Tay Keith, producătorul lui Travis Scott, a fost găsit fără suflare la 29 de ani
iamsport.ro
”Selymeș nu a primit Mercedes pentru că era ungur?”. Componentul Generației de Aur a spus lucrurilor pe nume: ”Ne-a strâns la hotel”
MediaFlux
Război total în PNL! Partidul și Ilie Bolojan, dați în judecată
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?