Ministrul Sănătăţii schimbă metaforele legate de Covid: După a doua cocoaşă, „vom avea o perioadă de dinţi de fierăstrău”

Alte 1.189 de cazuri noi de COVID-19 au fost anunţate sâmbătă de Grupul de Comunicare Strategică, bilanţul îmbolnăvirilor fiind de 77.544. De asemenea, în ultimele 24 de ore s-au înregistrat 37 de decese - inclusiv al unei persoane cu vârsta între 20 şi 29 de ani - totalul fiind 3.233. 504 de pacienţi sunt la ATI.
Filip Stan
22 aug. 2020, 11:27
Ministrul Sănătăţii schimbă metaforele legate de Covid: După a doua cocoaşă,

Nelu Tătaru a declarat că în privinţa numărului de cazuri de Covid-19 ţara noastră se află pe o pantă de stabilizare, dar că trebuie ca fiecare cetăţean să ajute prin respectarea regulilor pentru a putea ajunge pe o pantă descendentă. Ministrul Sănătăţii a fost întrebat sâmbătă, într-o conferinţă de presă susţinută la Constanţa, cu i se pare bilanţul cazurilor din ultimele 24 de ore.

„Suntem pe acea marjă de stabilizare, vom avea o perioadă de dinţi de fierăstrău. Vedeţi 1189 de cazuri la aproape 23 de mii de teste, vor urma două zile cu probabil un număr mai mic de cazuri pozitive fiindcă vom avea şi un număr mai mic de teste lucrate, dar să vedem şi săptămâna viitoare. Suntem pe o perioadă de stabilizare, dar trebuie să ajutăm şi noi această perioadă dacă vrem într-adevăr să ajungem pe o pantă descendentă”, a afirmat ministrul Sănătăţii.

El a precizat că acest lucru nu se poate face dacă avem în continuare o transmitere comunitară accentuată şi apar cazuri noi de la o zi la alta. Ministru a menţionat că această lupta cu această pandemie se poate tranşa în afara spitalelor şi a cerut oamenilor să respecte regulile.

„Putem adapta numărul de paturi, putem adapta ca şi dotare, dar nu vă lăsaţi în baza spitalelor, aş prefera ca toată lumea să respecte aceste reguli”, a explicat ministrul.

Întrebat ce se va întâmplat cu restaurantele în sezonul rece, Nelu Tătaru a răspuns: „Sper ca până în sezonul rece să coborâm pe acea pantă descendentă şi să avem deschise restaurantele într-un context de respectare a unor reguli”.

Ministrul a adăugat că restaurantele ar putea fi deschise, dacă timp de cel puţin două săptămâni se înregistrează o scădere a numărului de cazuri de la o zi la alta.

Nelu Tătaru a făcut sâmbătă, o vizită în judeţul Constanţa.

Alte 1.189 de cazuri noi de COVID-19 au fost anunţate sâmbătă de Grupul de Comunicare Strategică, bilanţul îmbolnăvirilor fiind de 77.544. De asemenea, în ultimele 24 de ore s-au înregistrat 37 de decese – inclusiv al unei persoane cu vârsta între 20 şi 29 de ani – totalul fiind 3.233. 504 de pacienţi sunt la ATI.

DailyBusiness
Presiuni asupra lui Viktor Orbán, Liderii UE cer deblocarea urgentă a finanțării pentru Ucraina
Spynews
Ce s-a ales de Simina Loica, femeia pe care Jador a idolatrizat-o. Manelistul a vărsat multe lacrimi pentru ea
Fanatik.ro
Mormântul lui Ilie Balaci, vandalizat! Lorena, fiica sa, devastată: „Sunt urme de sânge. Am făcut plângere penală”. Exclusiv
Capital.ro
Ajutoare de până la 1.000 de lei pentru pensionari. Anunțul Ministrului Manole: Variantă pe care am căzut de acord este să reducem alte cheltuieli
Playtech.ro
Ce rol au tetierele: sunt vitale în anumite cazuri, însă puţini şoferi răspund corect la întrebare
Adevarul
Schimbări radicale în Codul Rutier: amenzi mai mari și toleranță zero pentru neplată. Când intră în vigoare noile reguli
wowbiz.ro
Vârful MApN avertizează! 21 de drone au fost lansate de Rusia spre România, anunță Radu Miruță
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un șofer din București a intrat cu mașina într-un refugiu de tramvai și a spulberat doi oameni care așteptau în stație
iamsport.ro
Foto-bombă! Cum arată discursul pe care Ilie Drăgan n-a fost lăsat să-l citească la alegerile FRF
MediaFlux
Anunț privind plata salariilor și pensiilor! Ministrul Finanțelor, noi informații după ce Trezoreria a refuzat împrumuturile
stirilekanald.ro
S-a dat lege! Miercuri e zi liberă!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj