Ministrul Sorin Grindeanu anunță investiții de 1 miliard de euro pentru dezvoltarea Portului Constanța

Ministrul Transporturilor a anunțat că Guvernul a aprobat investiții masive pentru dezvoltarea Portului Constanța Sud. 1 miliard de euro vor fi alocați de Executiv pentru modernizarea Molurilor III S și IV S, care reprezintă un obiectiv strategic de interes național, a transmis Sorin Grindeanu pe Facebook.
Filip Stan
07 mart. 2024, 19:08
Ministrul Sorin Grindeanu anunță investiții de 1 miliard de euro pentru dezvoltarea Portului Constanța

Executivul a aprobat în ședința de Guvern de azi, la propunerea Ministerului Transporturilor și Infrastructurii, Memorandumul cu tema „Realizarea lucrărilor de infrastructură, căi de acces și utilități, în vederea dezvoltării de terminale specializate în Portul Constanța Sud – Molurile IIIS și IVS”.

Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a anunțat că Executivul a decis astăzi că dezvoltarea Portului Constanța Sud, prin investiții masive în Molurile III S și IV S, reprezintă un obiectiv strategic de interes național.

Astfel, după finalizarea lucrărilor, Portul va putea opera nave de mare capacitate inclusiv la cele aproximativ 17 dane de mare adâncime nou create.

Mai exact, potrivit Studiului de Prefezabilitate întocmit de către CN Administrația Porturilor Maritime SA Constanța, valoarea estimată pe cele 2 obiective și caracteristicile tehnice sunt următoarele:

– Mol III S – 305,6 milioane euro; 45 ha platformă de operare, 11 ha zonă logistică, 7 dane (adâncime la dană -16,5 m)

– Mol IV S – 815 milioane euro; 110 ha platformă operare, 25 ha zonă logistică, 10 dane (dintre care 5 dane cu adâncimea -16,5 m şi 5 dane cu adâncimea de -19 m).

Prin noi terminale specializate, Portul Constanța își va consolida statutul de principal port la Marea Neagră și își va spori avantajele economice și logistice„, a scris ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
A fost găsit cuplul din București, dat dispărut pe Transalpină. În ce stare sunt Mihaela și Horațiu
Fanatik.ro
Nadia Comăneci, interviu despre momentul Montreal: „Nu înțelegeam ce se întâmplă, importanța acelei note!”
Capital.ro
Guvernul promite facturi mai mici la energie. Ilie Bolojan a anunțat investiții de 250 de milioane de euro
Playtech.ro
Ai găsit o mașină pe locul tău de parcare? Ce nu ai voie să faci, chiar dacă ai dreptate
Adevarul
Cât ar putea scumpi noua taxă UE carburanții. Calculul pentru un șofer cu Dacia Logan
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lucia și Constantin sunt cei doi soți care și-au pierdut viața în urma accidentului din Grecia, alături de bebelușul lor. Fiica de 8 ani este în stare critică
iamsport.ro
Legendarul sportiv român este împotriva ”Anului Ilie Năstase”: ”Tăiam de la bolnavii de cancer, dar avem bani pentru show”
MediaFlux
Secretul agendei pe care o ține tot timpul Nicușor Dan. Carnețelul nu scapă de copiii președintelui
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România