Ministrul Turismului, despre refuzul lui Klaus Iohannis de numire a noilor miniştri: „Sabotează din nou România”

Ministrul Turismului, liderul PSD Sibiu, Bogdan Trif, îl acuză pe preşedintele Klaus Iohannis că ''sabotează din nou România'', prin refuzul său de a numi doi miniştri.
Ionela Marcu
04 ian. 2019, 14:39
Ministrul Turismului, despre refuzul lui Klaus Iohannis de numire a noilor miniştri:

Iohannis îşi continuă misiunea de sabotaj a intereselor României refuzând să numească doi miniştri la conducerea a două ministere cheie din Guvernul României, Ministerul Transporturilor şi Ministerul Dezvoltării Regionale. După ce a încercat să tragă de timp şi nu a luat act de demisiile acestor doi miniştri şi de voinţa premierului, deşi era evident pentru oricine că demisiile trebuiau acceptate, a fost nevoie de intervenţia Curţii Constituţionale pentru a-l forţa să accepte vacantarea posturilor„, a scris Bogdan Trif, pe pagina de Facebook a organizaţiei PSD Sibiu.

Ministrul Bogdan Trif îl critică pe preşedintele Iohannis pentru că nu a numit miniştrii nominalizaţi de către premier.

Mai mult, ‘cumpărătorul de case de rea-credinţă’, aşa cum fost numit de o instanţă judecătorească din România, pentru achiziţia ilegală a unei case, Werner Klaus Iohannis a declarat cu nonşalanţă că nu are nicio intenţie să respecte ordinea constituţională şi să numească miniştrii nominalizaţi de către premierul României. Cu totală lipsă de responsabilitate şi logică, Iohannis a spus că şi-ar fi pus echipa de la Cotroceni să gândească o analiză prin care să justifice de ce ar urma să refuze propunerile de miniştri ale premierului„, a mai spus Bogdan Trif.

Trif apreciază că Ministerul Transporturilor şi Ministerul Dezvoltării Regionale au dosare extrem de importante de rezolvat pe perioada Preşedinţiei Consiliului UE, iar absenţa miniştrilor, care trebuie să negocieze îndeplinirea sarcinilor pe perioada preşedinţiei, afectează atingerea obiectivelor României şi ale Uniunii Europene.

Iohannis pare să nu renunţe la misiunea de a sabota România după ce a declarat în mai multe rânduri că ţara noastră nu este pregătită să-şi exercite mandatul pe perioada Preşedinţiei Consiliului Uniunii Europene. Din cauza acestor declaraţii, românii au fost umiliţi, iar premierul Finlandei a cerut public ca guvernul Finlandei să preia preşedinţia în locul României. Îi reamintim lui Werner Klaus Iohannis că a fost ales de români să apere interesele României şi nu ale străinilor, motiv pentru care îi cerem să înceteze acest joc periculos pentru ţara noastră„, a mai afirmat ministrul Turismului.

Preşedintele Klaus Iohannis a anunţat, vineri, că va refuza propunerile pentru Ministerele Dezvoltării şi Transporturilor, respectiv Lia Olguţa Vasilescu şi Mircea Drăghici.

Nu am formulat încă un răspuns de refuz, fiindcă asta va fi, voi refuza propunerile înaintate de prim-ministru, fiindcă aici avem şi argumente de legalitate, dar avem şi argumente de oportunitate. Echipa mea lucrează la această analiză, însă până la mijlocul săptămânii viitoare voi da publicităţii inclusiv motivele pentru care voi refuza propunerile făcute de prim-ministru„, a spus şeful statului la Palatul Cotroceni.

DailyBusiness
Nicușor Dan, înainte de Summitul NATO: România cere ca importanța Mării Negre să fie inclusă în declarația finală
Spynews
Un manelist celebru a murit! Colegii de breaslă i-au adus un ultim omagiu
Fanatik.ro
Alexandru Țiriac, reacție neașteptată după ce Simona Halep și Dorin Mateiu s-au afișat în public. Cum a numit-o pe fosta tenismenă
Capital.ro
Pensia poate fi suspendată chiar și după ce a fost aprobată. Situațiile prevăzute de lege pe care mulți pensionari nu le cunosc
Playtech.ro
Pleci în vacanță în străinătate? Documentul medical pe care trebuie să îl ceri dacă nu ai primit cardul european
Adevarul
Satul de la Dunăre care a cucerit mii de cehi. „Vin de la o mie de kilometri, dar pentru ei este ca o întoarcere acasă”
wowbiz.ro
A fost făcută publică cauza morții lui Gabi Mureșan! Cum au reușit pompierii să găsească trupul regretatului fotbalist
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un arbitru care trebuia să fie prezent la Cupa Mondială 2026 s-a stins din viață la 38 de ani, în condiții suspecte
iamsport.ro
Radu Banciu l-a distrus pe Marius Lăcătuș: ”Dacă va fi antrenată de prostul ăsta...”
MediaFlux
Probleme cu pensia pentru jumătate dintre pensionari. Anunț îngrijorător de la Casa de Pensii
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?