MINIVACANŢĂ pentru români după alegerile prezidenţiale din 2014: Câte zile stăm acasă

Românii vor avea parte de o scurtă minivacanţa după terminarea şi anunţarea rezultatelor alegerilor prezidenţiale din 2014.
Alina Costache
13 nov. 2014, 13:17
MINIVACANŢĂ pentru români după alegerile prezidenţiale din 2014: Câte zile stăm acasă

Ziua în care se prăznuieşte Sfântul Andrei (30 noiembrie) şi Ziua Naţională a României (1 decembrie) este o zi liberă pentru salariaţii din ţara noastră.

Dacă, de obicei, aceste sărbători reprezentau o oportunitate pentru o minivacanţă, în acest an doar Ziua Naţională a României este în cursul săptămânii, respectiv luni. Totuşi, cele trei zile, weekendul şi ziua de luni, oferă românilor posibilitatea de a merge într-o minivacanţă.

Până la sfârşitul anului singurele zile libere şi sărbători legale sunt 25 şi 26 decembrie.

Dintre sărbătorile legale recunoscute în România, în anul 2015, din 12 zile libere declarate prin lege, doar 8 zile sunt cele care pică în cursul săptămânii şi 4 zile care pică în week-end.

ZILE LIBERE CERTE PENTRU 2015:
 
Anul Nou
– 1 ianuarie. joi
– 2 ianuarie. vineri

Paştele

– 12 aprilie. duminică
– 13 aprilie. luni

Ziua Internaţională a Muncii
– 1 mai. vineri

Rusaliile
– 31 mai, duminică
– 1 iunie, luni

Adormirea Maicii Domnului
– 15 august, sâmbătă

Sfântul Andrei
– 30 noiembrie, luni

Ziua Naţională a României
– 1 decembrie, marţi

Crăciunul
– 25 decembrie, vineri
– 26 decembrie, sâmbătă.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Ce s-a întâmplat, de fapt, la prima întâlnire dintre Giovanni Becali și Mircea Lucescu, acum 56 de ani: „I-am dat valută!”
Capital.ro
Construcții ilegale în mediul urban. Primăria le va demola. Reguli și amenzi pentru cine crește păsări la oraș
Playtech.ro
Regulă nouă la bloc. Ce trebuie să declari în 10 zile şi cine stabileşte câte persoane locuiesc într-un apartament
Adevarul
Viețuitoarele cu cea mai dureroasă înțepătură din lume: „Senzație de deces iminent. Unii au implorat medicii să îi lase să moară”
wowbiz.ro
Mircea Lucescu este condus pe ultimul drum în Vinerea Mare. Semnificația profundă a zilei în care creștinii își plâng Mântuitorul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
Discurs-manifest după dispariția lui Mircea Lucescu: ”Nu presa l-a ucis! El a vrut să moară în fotbal, și-a ales destinul, iar FRF l-a încurajat”
MediaFlux
Ultimele cuvinte rostite de Răzvan Lucescu, în timpul slujbei de înmormântare a tatălui său. Cum se simțea Mircea Lucescu în ultima perioadă
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj