Mircea Badea a răbufnit: „Îmi vine să mă las de televiziune pe loc”. De ce s-a revoltat faimosul prezentator

În ediţia de miercuri seară a emisiunii "În gura presei", celebrul prezentator Mircea Badea s-a arătat dezgustat de imaginile din războiul din Israel pe care le-a văzut.
Mircea Filipescu
12 oct. 2023, 14:45
Mircea Badea a răbufnit:

Mircea Badea a susţinut că se simte neputincios în faţa unor astfel de atrocităţi şi a adăugat faptul că la starea de neputinţă contribuie foarte mult şi faptul că, din cauza organelor de control, cum ar fi CNA, nici nu poate informa corect oamenii, neputând difuza respectivele imagini.

„Bun găsit la superba emisiune. Vă spun că ăsta e unul dintre momentele în care îmi vine să mă las acum de televiziune, pe loc. Am mâinile legate. Trebuie să fac o emisiune despre o actualitate și o realitate pe care, însă, nu pot să o prezint.

Trebuie să o comentez și să o analizez și să vă prezint lucruri și gânduri, dar fără să vi le prezint. Mi se pare odios. Să faci emisiuni la televizor în zilele noastre e aproape imposibil. Realitatea zilelor noastre mai generează și lucruri intense”, a spus Mircea Badea.

Citeşte şi: Război în Israel, un român printre dispăruţi. Secretarul de stat Antony Blinken a aterizat joi la Tel Aviv. Netanyahu: „Hamas va fi zdrobit, aşa cum lumea a zdrobit ISIS”

Prezentatorul emisiunii „În gura presei” recunoaște că a fost marcat de momentul în care premierul Netanyahu a dat mâna cu liderul opoziției. Totodată, Mircea Badea a mărturisit că a rămas șocat de pozele pe care le-a văzut din Israel, pe care, din păcate, nu le poate arăta la televizor.

„Cum să vorbești despre ceea ce tocmai am văzut, cum premierul Netanyahu a dat mâna cu liderul opoziției, pentru că au multă treabă ca să lichideze organizația teroristă Hamas. Eu am văzut imaginile, dar nu vi le pot arăta pentru că nu vi le pot arăta! Dar ce ce? Pentru că CNA, pentru că leg … pe mine mă împiedică să vorbesc despre lucruri importante și esențiale.  L-am văzut pe premierul Netanyahu cu lacrimi în ochi. Să intrăm în detalii? Nu putem! Pe Twitter a postat o imagine absolut teribilă, reală, dintr-o casă de israelieni“, a spus Mircea Badea.

Citeşte şi: Israelul continuă atacurile în Fâşia Gaza. Numărul morţilor şi răniţilor creşte vertiginos, spitalele nu mai fac faţă

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
LIVE / Ceremonia de deschidere JO 2026. Parada delegațiilor s-a încheiat cu defilarea Italiei
Capital.ro
Călin Georgescu trage semnalul de alarmă. Avertismentul fostului candidat: Taxe mici sau deloc. România trebuie să producă
Playtech.ro
Cât timp se coace un chec la airfryer. Diferențe importante față de cuptorul clasic
Adevarul
Individul misterios care știa tot ce mișcă și se vorbește în România. Povestea incredibilă a „geniului rău” din spatele lui Cuza, omul care a organizat primul serviciu de spionaj și informații modern românesc
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce s-a întâmplat cu trupul bărbatului găsit mort în curtea spitalului d... Vezi mai mult
iamsport.ro
Bölöni l-a sunat pe Banciu pentru prima dată după controversa cu Dobrin și Balaci! Replica cu care l-a lăsat fără cuvinte: ”Probabil și-a umplut frigiderul”
MediaFlux
Ajutor de la ANAF pentru români. Anunț de la ultimă oră
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil