Mircea Cosma revine la şefia PSD Prahova

Mircea Cosma, trimis în judecată pentru fapte de corupție și urmărit penal în dosarul lui Iulian Herțanu pentru sprijinire a unui grup infracțional organizat și folosirea influenței, revine în funcția de președinte al Partidului Social Democrat (PSD) Prahova, din care s-a autosuspendat în luna februarie 2014.
Ionela Marcu
24 iul. 2015, 12:19
Mircea Cosma revine la şefia PSD Prahova

Senatorul Daniel Savu, care a deținut funcția de președinte interimar al organizației județene, a declarat vineri, pentru AGERPRES, că Mircea Cosma a informat conducerea națională a partidului că renunță la autosuspendarea din funcția de președinte al PSD Prahova.

„Domnul Cosma astăzi (vineri — n.r.) a comunicat (…) că renunță la autosupendarea din funcția de președinte. În aceste condiții, funcția de interimar pe care o dețineam eu nu mai poate funcționa. Eu revin pe funcția de prim-vicepreședinte județean”, a precizat Savu.

Acesta a explicat faptul că, la momentul autosuspendării sale, Cosma a invocat problemele de sănătate, el spunând acum că se simte bine și poate conduce organizația.

„Domnul Cosma s-a autosuspendat în februarie 2014 pe probleme de sănătate. Era în spital și foarte bolnav. Acum a spus că și-a revenit cu sănătatea și poate să conducă organizația și cu toții am fost de acord”, a declarat Daniel Savu.

Senatorul a adăugat că, în toamnă, va candida la funcția de președinte al PSD Prahova.

Mircea Cosma a fost trimis în judecată, în aprilie 2014, într-un dosar de corupție instrumentat de DNA Ploiești, în care au mai fost deferiți justiției fiul său, deputatul PSD Vlad Cosma, omul de afaceri Răzvan Alexe și Daniel Adrian Alixandrescu, angajat al Consiliului Județean Prahova.

În acest dosar, Mircea Cosma este acuzat de luare de mită și abuz în serviciu.

În luna februarie 2014, Mircea Cosma a fost reținut de procurori și prezentat ÎCCJ cu propunere de arestare preventivă, instanța supremă dispunând cercetarea sa în libertate sub control judiciar.

La scurt timp de la reținerea sa, el a avut nevoie de îngrijiri medicale, după ce i s-a făcut rău, acuzând probleme cardiace și fiind internat la Spitalul Județean de Urgență Ploiești, la Secția de Cardiologie.

Ulterior, în februarie 2015, procurorii DNA Ploiești au dispus începerea urmăririi penale împotriva lui Mircea Cosma într-un nou dosar, respectiv în dosarul în care este cercetat și cumnatul premierului Victor Ponta, Iulian Herțanu.

Procurorii anticorupție îl acuză pe Cosma de sprijinire a unui grup infracțional organizat și folosirea influenței, el fiind cercetat sub control judiciar și având interdicția de a-și desfășura funcția de președinte al CJ Prahova.

În același dosar mai sunt vizați, printre alții, deputații Sebastian Ghiță și Vlad Cosma.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Cum arăta Aryna Sabalenka înainte să recurgă la proceduri estetice. Schimbarea este vizibilă în cazul sportivei
Capital.ro
MApN schimbă legea rezerviștilor voluntari. Noi reguli pentru cetățenii fără pregătire militară
Playtech.ro
Ce reprezintă stelele unui hotel. Diferenţele clare între o cazare de trei şi patru stele
Adevarul
Cât de mare a riscul ca europenii să intre în război cu Iran: „Trebuie acoperire aeriană, portavioanele vor fi cele ale francezilor și britanicilor”
wowbiz.ro
Tatăl fetei de 18 ani ucise în Bihor, primele declarații după ce presupusul criminal a fost prins. Bărbatul îi acuză pe polițiști: „M-am rugat în genunchi”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS A fost prins bărbatul suspectat că i-a luat viața fetei de 18 ani găsită pe un câmp din Bihor. Acesta se ascundea într-un lan de rapiță
iamsport.ro
Cristi Chivu, sfătuit să plece de la Inter Milano: ”Eu așa aș face!”. Ce echipă ar fi ideală pentru antrenorul român
MediaFlux
Documente secrete despre OZN-uri. Departamentul de Război al SUA a făcut publice imagini și relatări spectaculoase FOTO
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi