Mircea Dumitru: 15 şcoli, incluse într-un proiect-pilot pentru modernizarea infrastructurii, cinci reprezentând construcţii noi

Un număr de 15 şcoli din mediul rural au fost incluse într-un proiect-pilot de modernizare a infrastructurii, cinci dintre ele reprezentând construcţii noi, alte cinci, extinderi, iar restul adaptarea clădirii existente, reparaţii sau reabilitări, a anunţat, joi, ministrul Educaţiei, Mircea Dumitru.
Iulian Tudor
22 dec. 2016, 14:33
Mircea Dumitru: 15 şcoli, incluse într-un proiect-pilot pentru modernizarea infrastructurii, cinci reprezentând construcţii noi

Au fost selectate 15 unităţi de învăţământ din 100 care au probleme privind infrastructura şi care sunt în mediul rural. Una dintre cerinţele pentru a fi incluse în proiect a fost aceea ca în zonă să existe populaţie şcolară. Cinci dintre unităţile de învăţământ necesită construcţii noi, a explicat ministrul Educaţiei, după semnarea protocolului cu Uniunea Arhitecţilor din România, pentru modernizarea reţelei şcolare.

După ce va fi încheiat proiectul-pilot, rezultatele vor constitui metodologia-cadru pentru reţeaua naţională de învăţământ.

„Avem expertiza unor arhitecţi care să gândescă şi să organizeze spaţiile şcolare. Primăriile sunt cele care, potrivit legii, au obligaţia de a repara şi a reabilita clădirile şcolare. Pentru noi este foarte important locul în care ne desfăşurăm activitatea didactică, pentru că o şcoală veche are şi consecinţe asupra calităţii educaţiei”, a spus Mircea Dumitru.

Astfel, la Grădiniţa cu program normal din satul Borzeşti, comuna Ungureni judeţul Botoşani şi Şcoala Gimnazială din Gălbinaşi, judeţul Buzău, vor fi mai întâi lucrări de demolare şi apoi construcţie nouă, a adăugat ministrul.

Alte trei unităţi, respectiv Şcoala Primară cu grădiniţă şi cantină din Chinteni, judeţul Cluj, Şcoala Gimnazială Hrip din comuna Păuleşti, judeţul Satu Mare şi Grădiniţa cu program normal Adâncata-Suceava vor fi construcţii noi, a precizat Dumitru.

În cadrul proiectului vor fi incluse, pentru lucrări de extindere, alte cinci unităţi: Şcoala Primară din Tureac – Bistriţa Năsăud, Liceul tehnologic, şcoala şi grădiniţa din Berzovia, judeţul Caraş-Severin, o grădinţă, şcoală şi liceu din Adamclisi, judeţul Constanţa, Şcoala Gimnazială Sfântu Gheorghe – Malu, comuna Sfântu Gheorghe, judeţul Ialomiţa, precum şi Grădiniţa cu program normal din comuna Nalbant, judeţul Tulcea.

Totodată, Liceul „Ioan Buteanu” din Gurahonţ – judeţul Arad, Şcoala Gimnazială şi Grădiniţa Coloneşti, judeţul Bacău, Şcoala Gimnazială „Kalnoky Ludmilla” din Valea Crişului, judeţul Covasna, Liceul Tehnologic „Crişan” din Criscior, judeţul Hunedoara şi Liceul tehnologic special din Ştefan cel Mare, judeţul Neamţ vor fi incluse în proiectul pilot cu lucrări de adaptare clădire, reparaţii acoperiş-pereţi, fundaţii, modernizare instalaţii sau reabilitare.

Potrivit secretarului de stat Gheorghe Pătraşcu, marea majoritate a clădirilor din reţeaua naţională şcolară au fost ridicate înainte de 1970, doar 2 la sută după 1990, existând şi câteva şcoli de pe vremea lui Spiru Haret.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Tragedie! Un pilot de curse a murit împreună cu întreaga familie într-un accident aviatic
Capital.ro
Doliu în presa din România. O jurnalistă s-a aruncat de la etajul 7 și a murit. Ce mesaj a postat înainte: Dă-mi, Doamne…
Playtech.ro
Truc vechi pentru a încălzi caloriferele mai tare. Nu trebuie să umbli la termostat
Adevarul
Cine erau tinerii morți în accidentul din Bacău. Urmau să anunțe de Crăciun că vor avea un copil
wowbiz.ro
Primele imagini cu Mihaela Rădulescu, la capela unde este depus sicriul mamei sale. A venit de la Monaco cu o zi înainte de înmormântare, după un zbor cu întârziere | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Bölöni l-a numit ”cel mai bun din Europa” pe fotbalistul Generației de Aur: ”Peste Beckenbauer! Era elegant și eficace”
MediaFlux
Vechime la pensie diferită! Românii care vor avea parte de alt calcul
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet