Mircea Dumitru: Pentru fiecare dintre noi există educatorii, care ne-au deschis mintea şi lumea

Ministrul Mircea Dumitru a transmis miercuri, de Ziua Educatorului, un mesaj în care le mulțumește dascălilor pentru implicare, pentru fiecare oră de formare și pentru tot ceea ce fac pentru elevii și studenții români și îi asigură că va depune tot efortul pentru ca statutul social al educatorului să fie cel pe care aceștia îl merită.
Filip Stan
05 oct. 2016, 15:22
Mircea Dumitru: Pentru fiecare dintre noi există educatorii, care ne-au deschis mintea şi lumea

„Știu că statutul social al educatorului nu este cel pe care ni-l dorim. Știu că mulți dintre dumneavoastră merită mult mai mult și voi depune tot efortul pentru ca toată această transformare să își înceapă calea. Vă mulțumesc pentru fiecare moment de dăruire și implicare, pentru fiecare oră de formare, pentru fiecare lucru pe care l-ați făcut pentru elevii și studenții români”, a scris ministrul pe Facebook.

El spune că pentru fiecare dintre noi există educatori care ne-au deschis mintea și lumea. „Adevărul este că pentru fiecare dintre noi există educatorii, care ne-au deschis mintea și lumea. Acești oameni sunt speciali, ele și ei ne-au hrănit visul, ajutându-ne să-l facem realitate. Prin efortul lor am devenit cei de astăzi”, a subliniat Mircea Dumitru.

Ministrul Educației îi îndeamnă pe dascăli să fie întotdeauna în slujba „viitorului, a elevilor și studenților”.

„Este un privilegiu să fii omul devenirii pentru atâția copii și tineri. Acest privilegiu pe care îl avem noi, cei din sfera largă a educației, vine împreună cu o mare responsabilitate: să facem din orele de școală cea mai frumoasă aventură a cunoașterii și dezvoltării. Trebuie să fim întotdeauna în slujba viitorului, în sufletul elevilor și al studenților noștri. Ei au nevoie ca noi să fim drepți, empatici și optimiști, să îi facem astfel să își găsească un sens propriu al existenței, să se descopere pe sine. În dăruirea noastră a stat și va sta destinul celor care sunt parte a acestei națiuni”, a mai scris ministrul Educației.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
O schimbare climatică bruscă aduce Mica Eră Glaciară în Europa: Londra va fi acoperită de gheață trei luni pe an
Capital.ro
Călin Georgescu a primit decizia definitivă privind controlul judiciar. Este și bun de plată. Ce sumă îl obligă Tribunalul București să achite
Playtech.ro
Cât timp ține cozonacul: temperatura la care se păstrează pentru a rămâne fraged
Adevarul
Avertisment dur de la London School of Economics. România e pe drumul dintre „trogloditismul intelectual” și prăbușirea iminentă
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un ciclon puternic amenință Europa! Cum se va manifesta fenomenul și ce țări vor fi afectate
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Avertismentul economiștilor: România se îndreaptă spre o criză economică și socială uriașă
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”